Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis Dienai atzina, ka tagad jau ir ētisks jautājums, vai Vienotība vispār var uzņemties nākamās valdības veidošanu. Viņš gan negribot vērsties pret premjeri Laimdotu Straujumu, "kurai esam izteikuši atbalstu, jo viņa ir godprātīga".
Līdz šim Vienotības atslēgas cilvēks bija Āboltiņa, kura jaunajā parlamenta sasaukumā palikusi pirmā aiz svītras. Kampars atgādināja, ka daudzi vēlētāji Āboltiņu ir novērtējuši ar plusiņiem, kuru ir vairāk nekā svītrojumu. Valde uzticas viņai kā partijas priekšsēdētājai. Taču nav pieredzēts, ka premjera partiju vadītu cilvēks, kurš nebūtu ne Saeimā, ne valdībā. Tātad Āboltiņai vai nu jākļūst par tieslietu ministri, vai šīs ministrijas vadība jāuztic Inesei Lībiņai-Egnerei, kuras mandātu Saeimā tad saņemtu Āboltiņa. Neoficiāli zināms, ka Lībiņa-Egnere kolēģus informējusi, ka redz sevi parlamenta darbā, nevis valdībā. Nākamie Saeimā ievēlēti - Jānis Junkurs un Ints Dālderis -, visticamāk, netiks aicināti valdībā. Ja pieņem, ka Āboltiņa tomēr kļūst par Saeimas deputāti, kolēģi neizslēdz iespēju, ka viņa varētu vadīt arī frakciju.
Vienotība no labējām partijām ieguva vislielāko atbalstu - 23 mandātus. Taču bez Zaķa no tās Saeimā ievēlēti vēl tikai trīs partijas vecbiedri - Jānis Reirs, Ainars Latkovskis un Kārlis Šadurskis, kurš arī pabija Pilsoniskajā savienībā un tad atgriezās. Latkovskis Dienai atzina - ja Vienotība nevarēs Valsts prezidentam Andrim Bērziņam parādīt, ka tai ir vienota frakcija, kuras visi 23 deputāti atbalsta savu premjera kandidātu, tad patiešām "mēs varam pazaudēt valdības vadītāja amatu un tas būs tikai laika jautājums".
Līdz 12. Saeimas pirmajai sēdei, kad Valsts prezidents var aicināt nākamo valdības veidotāju, Vienotība būs pārvarējusi savas grūtības, ir pārliecināts tās ģenerālsekretārs Artis Kampars. Vairāki viņa kolēģi uzskata, ka bez Vienotības neviens cits patlaban valdību izveidot nevar. Teorētiski tādā gadījumā šis pienākums būtu jāuzņemas Zaļo un Zemnieku savienībai, kurai ir otrs lielākais mandātu skaits - 21. Taču Brigmanis aicina palūkoties uz Nacionālo apvienību Visu Latvijai!-TB/LNNK (NA), kam kopā ar Latvijas Reģionu apvienību, par kuras iekļaušanu koalīcijā NA iestājoties, būtu 25 balsis. "Viņiem ir Roberts Zīle, un būtu tikai godīgi nolaisties no Briseles augstumiem, atstāt mīksto sēdekli Eiropas Parlamentā un nākt šeit, un strādāt," teica Brigmanis.
"Kāda laipnība! Vai tad ZZS premjera kandidāts Aivars Lembergs nevēlas atstāt ērto dzīvi Ventspilī?" ar pretjautājumu reaģēja Zīle, kurš šo retoriku saista tikai ar ZZS centieniem "izdarīt sitienu pa mums, lai iegūtu vēl lielāku laukumu".
Visu rakstu par peripetijām partijās un koalīcijas veidošanas procesu lasiet ceturtdienas, 9.oktobra, avīzē Diena!