Polijā nedēļas beigās notikušajās vēlēšanās Jaroslava Kačiņska nacionālkonservatīvā partija Likums un taisnīgums pēc astoņu gadu valdīšanas, visticamāk, zaudēs varu, par spīti tam, ka spēja nosargāt vislielāko atbalstītāju skaitu. Liberālās opozīcijas izveidotajai centrisko un kreiso spēku koalīcijai ar bijušo Eiropadomes prezidentu Donaldu Tusku priekšgalā gluži vienkārši kopā sanāk vairāk vietu parlamentā, un potenciālie valdības partneri jau pateikuši, ka dod priekšroku sadarbībai ar Tuska Pilsonisko savienību. Vai Latvijas konservatīvajiem ir pamats uz šo raudzīties ar piesardzību, jo jau ir izskanējuši viedokļi, ka Polija šajā liberālo un konservatīvo ideju sadursmē būs tendences noteicēja reģionā?
Parasti politikā ir vairāki aspekti, un šeit arī nav vienas īsas atbildes. Polijas politikā pretstāve "Kačiņskis pret Tusku" ilgst jau kopumā 20 gadu, starp šiem spēkiem ir, ja ne naids, tad cīņa. Šajās vēlēšanās Tusks pret Kačiņska Likumu un taisnīgumu ir apvienojis plašu politisko spektru, ieskaitot gan liberāļus, gan kreisos, kas arī varētu atspoguļoties jaunās valdības sastāvā.
Cita lieta, ka gadiem ilgi Briseles meinstrīms, sauksim to tā, kas ir vairāku dalībvalstu līderi, arī Eiropas Komisijas vadība, Eiropas Parlamenta vairākums, centās Polijā Likumu un taisnīgumu noņemt no varas, tādēļ viņi šo vēlēšanu iznākumu pasniedz kā milzīgu panākumu un uzvaru. Jo Likums un taisnīgums jau, kā jūs pareizi minējāt, uzvarēja vēlēšanās, vienīgi Tuskam ir plašāks potenciālo partneru skaits, kur noteicošais nav ideoloģija, bet "ka tikai pret Kačiņski".
Visu sarunu lasiet avīzes Diena piektdienas, 20. oktobra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!