Kritiku par specvienības nosūtīšanu uz Bausku šodien paudušas organizācija Delna un šī soļa nepieciešamību apšaubīja eksperti. Sabiedrība Delna uzskata, ka policijas specvienības nosūtīšana uz Bausku, lai izklīdinātu pilsētnieku akciju, kas bija vērsta pret slimnīcas slēgšanu, nebija adekvāta. Organizācija vērtē, ka šāda varas reakcija ir raksturīga totalitārām sabiedrībām.
Jau vēstīts, ka policijas šefs Valdis Voins skaidrojis, ka specvienība tika nosūtīta, jo "viens no tiltiem bija jāatbrīvo". Spēku specvienība Alfa neesot pielietojusi, tā nebija arī pilnā ekipējumā, vakar LTV skaidroja ģenerālis.
Tiesībsarga Romāna Apsīša viedoklis:
Nav pieļaujama situācija, ka persona par izmaiņām uzzina tikai īsi pirms veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanas. Tāpat savlaicīgas informācijas nesniegšana liedz sabiedrībai iesaistīties un izteikt viedokli par attiecīgo jautājumu, kam var būt būtiska nozīme lēmuma pieņemšanā.
Veicot veselības aprūpes sistēmas optimizāciju un ārstniecības iestāžu reorganizāciju, īpaši jāpievērš uzmanība veselības aprūpes pakalpojumu pieejamībai, tajā skaitā fiziskajai pieejamībai, valsts teritorijas ietvaros, proti, lai pacientiem netiktu būtiski apgrūtināta veselības aprūpes pakalpojumu saņemšana, piemēram, attāluma, nepietiekamā medicīnas personāla vai aprīkojuma dēļ.
Delna
Speciālās vienības "Alfa" izmantošana, lai izklīdinātu nesankcionēto iedzīvotāju pulcēšanos 31. augustā Bauskā, kas protestēja pret Bauskas slimnīcas elite nezin, kā sarunāties ar sabiedrību un baidās to darīt. Delna ir norūpējusies, ka šāda specvienību izmantošana varētu aizstāt sarunu ar sabiedrību un nepopulāru lēmumu skaidrošanu, īpaši situācijā, kad ekonomiskās krīzes ietekmē sagaidāma daudzu iedzīvotāju grupu dzīves līmeņa ievērojama pasliktināšanās.
Tas, ka augstu amatpersonu vietā, kas sabiedrībai skaidrotu savus nepopulāros lēmums, uz Bausku tika nosūtīta bruņota specvienība "Alfa", kas izklīdināja protestētājus, liecina par politiskās elites vājumu, nespēju skaidrot savus lēmumus un palielina sabiedrības atsvešinātību. Delna aicina iekšlietu ministri Lindu Mūrnieci nekavējoties izvērtēt un izskaidrot Valsts policijas vadības lēmumu par specvienības "Alfa" nosūtīšanu uz Bausku un skaidrot sabiedrībai, vai šāda spēka lietošana iedzīvotāju izklīdināšanai negrauj sabiedrības uzticību valsts varai.
Policijas vadības neadekvāto reakciju uz 31. augusta protestu Bauskā īpaši pastiprina Rīgas 2009. gada 13. janvāra notikumu atsaukšana atmiņā, kad policijas spēki nespēja savlaicīgi reaģēt uz nelielas cilvēku grupas izraisītiem grautiņiem Vecrīgā.
Artūrs Kučs,
LU Juridiskās fakultātes docents
Grūti teikt, vai policija rīkojās pareizi, piesaistot specvienību. No vienas puses, protests nebija iepriekš pieteikts. bet no otras jāskatās, ar kādiem līdzekļiem policija vērsās pret demonstrantiem. Manuprāt, vajadzēja izmantot citus, samērīgākus līdzekļus. Specvienības iesaistīšanai būtu jābūt pašam pēdējam līdzeklim. Jautājums ir par to, vai valsts institūcijas izmantoja visu, lai mierīgā ceļā šo strīdu atrisinātu. Pirmām kārtām Bauskā bija jāierodas amatpersonām, veselības ministrei. Katrā ziņā policijas specvienībai nevajadzēja būt primāram līdzeklim šāda sabiedrības protesta izkliedēšanai, jo cilvēki traucēja tikai auto kustību, tomēr nekādā ziņā nebija vardarbīgi.
Brigita Zepa,
Baltijas Sociālo
zinātņu institūta direktore
No vienas puses ir pilnīgi saprotams, ka pret šo protestu ir jābūt iecietīgiem, jo, acīmredzot, ir bijušas politiskas kļūdas un šajā gadījumā veselības ministre nav izdarījusi visu, ko vajag. No otras puses, ņemot vērā, ka tika aizšķērsoti tilti, tad droši vien tos vajadzēja atbrīvot. Nevajadzētu jaukt divas lietas – viens, ka tiltam ir jāfunkcionē, otrs, ka cilvēkiem ir jāizsaka sava griba, savas intereses. Man ir grūti novērtēt, cik adekvāta bija policijas rīcība, piesaistot specvienību, taču cilvēku izvēlētā protesta forma bija laba. Ja cilvēki būtu sapulcējušies kaut kur slimnīcas pagalmā, to neviens nepamanītu un neliktos ne zinis. Iedzīvotāju rīcībai ir jābūt pietiekami ietekmīgai, lai to pamana, un valsts struktūrai ir jāizjūt iedzīvotāju spēks. Tas ir veids, kā parādīt savus spēkus un savas intereses. Ja vara ir bijusi tik nevarīga savā politikā, tas nenozīmē, ka pieklājīgiem un iecietīgiem jābūt arī iedzīvotājiem. Iedzīvotājiem ir jāsaka savs vārds.
(papildināta ar A.Kuča un B.Zepas komentāriem)