Šā gada 1.augustā uz noslēdzošo sanāksmi sanāca darba grupa, kura izstrādāja priekšlikumus OIK maksājumu atcelšanai. Pēc darba grupas sanāksmes ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens (Vienotība) informēja, ka tuvāko triju gadu laikā Latvijā varētu atteikties no OIK.
Lai atceltu OIK, Ekonomikas ministrija (EM) piedāvā 2019.gadā atjaunot subsidētās elektroenerģijas nodokli 15% apmērā valsts budžeta tiešo maksājumu segšanai. EM arī piedāvā noteikt jaunas prasības biogāzes stacijām, nosakot minimālo pārtikas atkritumu un citu organiskās izcelsmes atkritumu īpatsvaru. Plānots arī reformēt jaudas maksājumu, tā administrēšanu nododot uzņēmumam AS "Augstsprieguma tīkls". Patlaban to administrē "Enerģijas publiskais tirgotājs".
EM rosina arī pārskatīt iekšējās peļņas normas metodiku, atsakoties no līdzšinējās prakses, kad revidents iesniedz savu iekšējās peļņa normas aprēķinu. OIK sistēmas reformas ietvaros piedāvāts izšķirties par vienu no diviem modeļiem, kas pamatā balstīti uz tirgus principiem - ieviest "zaļos sertifikātus" vai īstenot tirgus cenas efektivitātes modeli.
Minētos EM priekšlikumus valdības sēdes dienaskārtībā bija iecerēts izskatīt šā gada 7.augustā, tomēr tika nolemts vispirms EM priekšlikumus pārspriest ar citiem darba grupas locekļiem, kuri pauduši ministrijas priekšlikumiem atšķirīgu viedokli.
13.augustā pēc koalīcijas partneru sanāksmes Ministru prezidents žurnālistiem uzsvēra, ka koalīciju veidojošās partijas neatkāpjas no plāna atteikties no OIK maksājuma, bet vēl tiks uzklausīti ekspertu ieteikumi.
Premjers atzina, ka darba grupā par OIK atcelšanas scenārijiem bijuši dažādi viedokļi, tāpēc koalīcija vienojās pirmdien Ministru kabineta komitejas sēdē uzklausīt EM sagatavoto informatīvo ziņojumu, kā arī ļaut izteikties darba grupas locekļiem.
"Koalīcija paliek pie plāna pakāpeniski atteikties no OIK, bet ir svarīgi uzklausīt arī tos darba grupas locekļus, kuriem bija cits redzējums, piemēram, Latvijas Darba devēju konfederāciju un Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameru. Iespējams, izskanēs jauni priekšlikumi, ar kuriem varēs papildināt EM piedāvājumu," norādīja Kučinskis.
Arī vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards (NA) uzsvēra, ka koalīcijas apņemšanās par pakāpenisku atteikšanos no OIK ir spēkā un šis jautājums tiks virzīts uz priekšu. "Vēl notiks diskusijas, bet galvenais uzstādījums saglabājas," piebilda Gerhards.
Plānots, ka Ministru kabinetā šis jautājums nonāks otrdien, 14.augustā. Ekonomikas ministrs informēja, ka EM patlaban izstrādā normatīvo aktu paketi, lai veiktu OIK reformu. Izmaiņas normatīvajos aktos valdības dienaskārtībā varētu nonākt šā gada septembrī.
Emsis: atbalsts Latvijas latviskuma
aber
Irlielāmērāticams