Ministrs deputātus informēja par Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (turpmāk – VARAM) veikto ATR izvērtējumu, kurš norāda uz arvien plašākas plaisas veidošanos starp pakalpojumu un infrastruktūras pieejamību dažāda izmēra novados.
„Šis izvērtējums liecina par to, ko mēs jau intuitīvi zinājām – ir pamazām jāvirzās uz to, lai 2020. gadā atbilstoši Nacionālajam attīstības plānam Latvijā pašvaldību struktūra būtu vienmērīga un racionāla, bet iespējas attīstīties un piedāvāt vienādas iespējas iedzīvotājiem - līdzvērtīgas,” pauda ministrs.
Viņš uzsvēra, ka virzība uz šo mērķi būs pakāpeniska, bet pašvaldību apvienošanās – brīvprātīga.
„Vienotības” frakcijas deputāti pēc ministra uzklausīšanas pauda atbalstu mērķim veidot vienmērīgu Latvijas administratīvo struktūru, kas visās pašvaldībās dzīvojošajiem iedzīvotājiem dotu līdzvērtīgas iespējas ne tikai saņemt sociālos pakalpojumus, izglītību un citus pašvaldības nodrošinātos pakalpojumus, bet arī attīstīt biznesu, atrast darbu - strādāt un dzīvot pašvaldībā ar labu infrastruktūras nodrošinājumu, sākot ar ceļu kvalitāti un beidzot ar labu telefona sakaru un interneta pārklājumu.
„Mēs atbalstām ieceri, kuras mērķis ir pašvaldību lieluma un veiktspējas izlīdzināšana un virzību uz tādām pašvaldībām, kurās iedzīvotājiem ir pieejami kvalitatīvi pakalpojumi,” pauda „Vienotības” frakcijas vadītājs Dzintars Zaķis.
Šī bija pirmā ministra Edmunda Sprūdža saruna ar Saeimas frakciju deputātiem par ATR turpmāko virzību un šādas sarunas ar deputātiem plānotas arī turpmāk.
Atgādinām, ka VARAM ir veikusi ATR izvērtējumu, kas liecina, lai gan kopumā reģionos ir izveidotas lielākas pašvaldības, ar plašākām budžeta un investīciju piesaistes iespējām, joprojām nav atrisināta virkne problēmu. Tādēļ ministrs Edmunds Sprūdžs aicina uz diskusiju par novadu nākotni, lai pašvaldības visā valstī būtu attīstībā un iespējās līdzvērtīgākas.
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija ziņojumu šonedēļ iesniegs Ministru kabinetā un pēc tā izskatīšanas valdībā gatavos jaunu Administratīvo teritoriju un apdzīvotu vietu likumu, kurā tiks paredzēta brīvprātīga pašvaldību apvienošanās procedūra.
Paralēli tiks turpināta diskusija par pašvaldību attīstību, tai skaitā daudzgadu budžeta kontekstā, mudinot pašvaldības ne tikai veikt sociālo funkciju, kurai līdz šim tiek veltīta lielākā daļa pašvaldību finanšu un cilvēkresursu, bet arī veicināt ilgtermiņa ieguldījumus katras pašvaldības un reģionu kopumā attīstībai.