Tiesa krimināllietā pieņēma arī divus blakuslēmumus. Ar vienu no tiem konstatēts, ka prokurori nepienācīgi pildījuši savus pienākumus, veicot uzraudzību pirmstiesas izmeklēšanā, kā arī uzturot valsts apsūdzību tiesā. Savukārt ar otru blakuslēmumu tiesa aicināja prokuratūru lemt par kriminālprocesa uzsākšanu pret sabrukušās ēkas kopņu ražotāja Vikom Industry bijušajām amatpersonām un darbiniekiem.
Tiesnesim Erlenam Ernstonam 850 lapaspušu garo spriedumu nācās pabeigt lasīt pustukšā tiesas zālē, jo daļa no cietušajiem to atstāja, tiklīdz uzzināja spriedumu par sodu piemērošanu apsūdzētajiem. Vēl daļa cietušo tiesas zāli atstāja sēdes pārtraukumos. Tiesas ieskatā Sergets ir arī vienīgais, no kura būtu jāpiedzen naudas kompensācijas, kuras pieprasījuši cietušie. Spriedumu, visticamāk, pārsūdzēs gan prokurori, gan Sergeta pārstāvis.
Viens vainīgais
Sergets bija apsūdzēts pēc diviem Krimināllikuma pantiem, kas saistīti ar būvniecības noteikumu pārkāpšanu un nonāvēšanu aiz neuzmanības. Pēc tiem pašiem krimināllikuma pantiem bija apsūdzēti arī būvekspertīzes veicējs Andris Gulbis, būvuzraugs Mārtiņš Draudiņš, arhitekts Andris Kalinka un būvdarbu vadītājs Staņislavs Kumpiņš. Tiesa visiem prasīja noteikt septiņu gadu un sešu mēnešu cietumsodu, kā arī aizliegumu piecus gadus pildīt ar būvniecību saistītus amata pienākumus. Tomēr tiesa par vainīgu atzina tikai Sergetu, piespriežot viņam sešus gadus ilgu ieslodzījumu, kā arī aizliegumu piecus gadus ieņemt attiecīgo amatu.
Lietā bija apsūdzēti arī Rīgas pilsētas būvvaldes darbinieki – Jānis Balodis, Juridiskās nodaļas Būvniecības uzraudzības nodaļas eksperte Marika Treija un būvinspekcijas priekšnieka vietniece Aija Meļņikova. Viņiem izvirzītās apsūdzības bija saistītas ar valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu, kas izraisījis smagas sekas. Prokuratūra visiem prasīja piecus gadus ilgu cietumsodu, kā arī liegumu piecus gadus ieņemt darbu valsts pārvaldes vai pašvaldības iestādēs. Tomēr viņiem tiesas spriedums bija attaisnojošs. Tāpat uz apsūdzēto sola bija sēdusies Maxima Latvija darbiniece Inna Šuvajeva, kura tika apsūdzēta par darba aizsardzības noteikumu pārkāpšanu, kas izraisīja vairāku cilvēku nāvi un daudzu savainošanu. Arī viņa nesaņēma prokuratūras prasīto piecu gadu cietumsodu, kā arī liegumu ieņemt darba aizsardzības speciālista amatu.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena trešdienas, 19. februāra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Par konstucijām atbildīgi bija divi
Sodītkāri mazohisti
:)