Krāpšanas shēmā patērētājiem sludinājumos tiek piedāvāti aizdevumi no 200 līdz 25 000 eiro apmērā. Lai saņemtu aizdevumu, tiek prasīts pārskaitīt uz sludinājumā norādīto maksājumu kontu 10 eiro, pamatojot, ka tas nepieciešams "pakalpojuma saņēmēja identificēšanai". Solīto aizdevumu patērētājs, protams, tā arī nesaņem.
PTAC brīdina patērētājus uzmanīties no krāpniekiem un neveikt priekšapmaksas pārskaitījumus par kredīta saņemšanu. Maksājuma konta identifikācijai pietiek ar viena centa pārskaitīšanu, un līdzšinējā pieredze liecina, ka
Latvijā neviens no patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniedzējiem līdz šim nav prasījis vairāk par 10 centiem.
PTAC aicina patērētājus neuzķerties uz krāpšanas shēmām un ņemt vērā indikācijas, kas liecina par iespējamu krāpšanas mēģinājumu:
Sludinājuma teksts:
- neprofesionāls, ar gramatikas, interpunkcijas kļūdām;
- nepilnīgs, ar iztrūkstošu informāciju.
Saukļi:
- ar bojātu kredītvēsturi;
- bez oficiāliem ienākumiem;
- ātri, ērti, izdevīgi;
- droši un uzticami;
- banka kredītu nedod?
Uzsvari uz:
- lielām summām;
- zemiem procentiem;
- maz nepieciešamiem dokumentiem;
- drošu, likumīgu, licencētu darbību;
- problēmu risināšanu.
Kontaktinformācija:
- nereti nav minēts pakalpojumu sniedzēja nosaukums, reģistrācijas numurs, e-pasts, tālruņa numurs;
- sarežģīta kredīta pieteikšanas vai saziņas kārtība, necaurskatāmi noteikumi;
- e-pasts ar populāra bezmaksas domēna vārdu, piemēram, @gmail.com, @hotmail.com, @inbox.lv u.c.
Vienlaikus PTAC aicina pievērst uzmanību arī kredīta izplatīšana veidam (kanālam), kādus parasti izmanto šādu pakalpojumu piedāvāšanai. Jāņem vērā, ka aiz ziņu vai sociālo portālu komentāru sadaļā izvietota sludinājuma, visticamāk, slēpjas krāpnieki.
PTAC uzsver, ka dažas no minētajām pazīmēm var būt arī licencētu patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniedzēju izvietotajos sludinājumos,
tomēr norādītajām pazīmēm vajadzētu pievērst uzmanību un jebkuru šaubu gadījumā meklēt papildus informāciju par kredīta devēju.
Gadījumā, ja patērētājs jau ir cietis un pārskaitījis nezināmām personām naudas līdzekļus, nesaņemot solīto kredītu, aicinām vērsties Valsts policijā ar iesniegumu par krāpšanu.
PTAC atgādina, ja kāds piedāvājums izklausās pārāk labs, lai būtu patiesība, visticamāk, tas arī nav patiesība.
Vienlaikus PTAC aicina patērētājus, kuriem nepieciešams kredīts pašu patēriņam (privātām vajadzībām), neņemt kredītus saimnieciskai darbībai, jo šādu kredītu ņemšana liegs saņemt patērētāju tiesību aizsardzību.
Atgādinām, ka kreditēšanas pakalpojumus (naudas kredītus) patērētājiem Latvijā drīkst sniegt tikai PTAC licencēti patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniedzēji un kredītiestādes. Fiziskas personas patērētājiem kredītus izsniegt nedrīkst.