Pašlaik priekšplānā izvirzījies jau pērn Latvijas Bankas (LB) aktualizētais jautājums par nodokļu atvieglojumiem par apgādājamiem, kas pašlaik ir 250 eiro un kurus piemēro algas daļai, kas tiek aplikta ar Iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN). Jāpiebilst, ka par to 24. janvārī sprieda arī koalīcijas nodokļu politikas attīstības komitejā, un viedokļi ir ļoti dažādi.
Proti, strādājošajam ar nepilngadīgiem bērniem ir iespējas izmantot atvieglojumus par apgādājamiem, tādējādi samazinot ar nodokli apliekamo bāzi, kā rezultātā cilvēks "uz rokas" saņem vairāk. Taču šī sistēma "netrāpa" strādājošajiem ar zemām algām.
Alga virs 700 eiro
Ja ir divi bērni, tad nodokļu atvieglojumu summa ir 500 eiro, kuru piemēro pēc tam, kad piemērots neapliekamais minimums un atrēķinātas sociālās iemaksas. Tātad bruto algai, lai varētu pilnībā izmantot gan neapliekamo minimumu, gan atvieglojumus par diviem apgādājamiem, ir jābūt vairāk nekā 700 eiro. Tiklīdz neapliekamā minimuma un atvieglojumu par apgādājamiem summa ir lielāka par bruto algas daļu, no kuras tiek maksāts IIN, tā strādājošais no šiem atvieglojumiem nekādu labumu neizjūt, jo vienkārši alga ir par mazu.
Tā, piemēram, ja strādājošajam ar diviem apgādājamiem bruto alga ir 600 eiro, tad pēc neapliekamā minimuma piemērošanas un sociālo iemaksu atskaitīšanas ar nodokli apliekamā bāze ir 277 eiro. Taču atvieglojumi par diviem apgādājamiem ir 500 eiro. Tātad skaidrs, ka strādājošais ar šādu algu un diviem bērniem atvieglojumus pilnā mērā izmantot nevar. Līdz ar to var teikt, ka atvieglojumi visefektīvākie ir strādājošajiem ar pietiekami lielām algām, kurām ar IIN apliekamā bāze pārsniedz vai vismaz ir vienāda ar atvieglojumu apmēru.
Ja runā par atvieglojumiem par diviem apgādājamiem, tad ģimenēs, kurās ir abi vecāki, situācija ir vienkāršāka, jo katrs vecāks norāda vienu apgādājamo, līdz ar to ģimene kopumā vairāk iegūst no atvieglojumiem. Taču riska grupā ir vientuļie vecāki, kā arī ģimenes, kurās ir viens strādājošais.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena trešdienas, 29. janvāra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Igaunijā 550, Latvijā 144
Bērnam ir divi vecāki
Bērnu pabalsti ir pārāk mazi