Jaunais ekonomikas attīstības mērķis paredz dubultot tautsaimniecības apjomu līdz 2035. gadam – sasniegt iekšzemes kopproduktu (IKP) 83 miljardu eiro apmērā (faktiskās cenās), bruto algas, kas būtu lielākas par 3200 eiro, eksporta apjomu 85% apmērā no IKP u. c., liecina Ekonomikas ministrijas (EM) ziņojums. "Plāns, ja to tā var saukt, ir pietiekami kvalitatīvs esošās situācijas apraksts, taču tajā nav nekā tāda, par ko līdz šim jau neesam runājuši vai zinājuši, un šāda veida dokumenti mums tiek rakstīti gana regulāri," teic bankas Citadele ekonomists Mārtiņš Āboliņš.
2011. gadā IKP bija 19,7 miljardi eiro, 2023. gadā – virs 40 miljardiem eiro. Tas nozīmē, ka ekonomikas izmērs eiro izteiksmē divkāršojās 12 gadu laikā. Ņemot vērā, ka iepriekšējais periods (pēc finanšu krīzes) noteikti nepaliks atmiņā kā straujas izaugsmes gadi, Swedbank Latvija galvenā ekonomiste Līva Zorgenfreija vērtē, ka šis mērķis neizklausās īpaši ambiciozs. Te gan jāņem vērā, ka liela daļa nopelnu IKP kāpumā eiro izteiksmē līdz 2023. gadam ir pēdējiem trim gadiem, kad auga ne tik daudz ekonomikā saražotais preču un pakalpojumu apjoms kā cenas.
No cita skatpunkta
Ekonomiste norāda, ka prātīgāk uz mērķi ir skatīties ekonomikas apjomu pieauguma ziņā (ekonomikas žargonā runājot – reālā izteiksmē). Un šādi tas sāk izskatīties ļoti, ļoti ambiciozs. Iepriekšējos 12 gados ekonomikas apjoms vidēji auga par 2,6% gadā. EM savās prognozēs cer uz ikgadēju izaugsmi 4–5% apmērā nākamos 11 gadus no vietas. Tik straujai un noturīgai ilgtermiņa ekonomikas izaugsmei nepieciešams pamatīgs grūdiens, ko pašreizējā stratēģijā pamanīt īsti neizdodas.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena otrdienas, 21. maija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt klikšķinot šeit!
Raksta cena: €1.00