Kā ziņots, tieši Ķīlis ieteicis Valsts prezidentam Valdim Zatleram likumdevēja un tiesu varas konflikta risināšanu uzticēt pilsoņiem.
Ķīlis iepriekš skaidroja, ka šādā veidā nepauda tikai savu pozīciju, bet kā vadītājs prezentēja apkopotus arī citu SAK locekļu viedokļus. Ķīlis norādīja, ka SAK uzdevums ir palīdzēt formulēt prezidenta viedokli, nodrošinot viņu ar potenciālo lēmumu riska analīzi. Diskusijas SAK par Saeimas atlaišanas sekām notika jau 2009.gadā.
"Kad viens varas atzars, likumdevējs, pārņem otra varas atzara, tiesu varas, kompetenci, tad ir jāiet šo konfliktu izšķirt pie varas turētāja - tautas," uzsvēra Ķīlis, norādīdams, ka jau agrāk ir atbalstījis, ka daudz lielāka loma caur tiešo demokrātiju ir jādod tautai.
Valsts prezidents Valdis Zatlers, paziņojot par Saeimas atlaišanas procedūras sākšanu, netieši norādīja uz to, ka pastāv konflikts starp likumdevēja varu un tiesu varu, Saeimai neļaujot Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam veikt kratīšanu Saeimas deputāta Aināra Šlesera (PLL) dzīvesvietā, kā arī neatbalstot vienu Augstākās tiesas tiesneša kandidātu.
SAK vadītājs iepriekš norādīja, ka spekulācijas par Zatlera personīgo ieinteresētību Saeimas atlaišanā ir "galēji nožēlojamas un absurdas". Saskaņā ar šādu pieeju būtu jāsecina, ka neviens politikā nerīkojas godīgi un ka cilvēki ir pat gatavi maziskās interesēs izmantot konstitūciju, - šādu iespēju Ķīlis strikti noraidīja.
Ja referendums būs Saeimai nelabvēlīgs, tad viens no jautājumiem būs, vai 11.Saeimas vēlēšanās balsstiesīgie vēlēs līdzīgi kā iepriekš. Jāņem vērā, ka būtu ārkārtīgi naivi domāt, ka ar vienu soli "politiskā sistēma tiks apgriezta ar kājām gaisā". Tomēr jaunievēlētajiem deputātiem būs skaidrs, ka viņi nevarēs četrus gadus izmantot savu mandātu, kā vēlēsies, bet viņu rīcību apgrūtinās apziņa, ka viņi var tikt atlaisti.