Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +7 °C
Skaidrs
Otrdiena, 26. novembris
Sebastians, Konrāds

LIC: Sākusies ērču aktivitāte

Šonedēļ Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) epidemiologu šonedēļ Jūrmalas puses mežos veikuši pirmo monitoringa izbraukumu un secinājuši, ka ir sākusies ērču aktivitāte.

Lai gan ērču aktivitāte vēl ir zema, salīdzinot ar to, kāda tā mēdz būt maijā un jūnijā, vidēji uz vienu kilometru var sastapt ap 15 aktīvām Ixodes ērcēm, tomēr iedzīvotājiem, strādājot mežā vai dodoties pastaigās pa mežiem un pļavām, jau jābūt uzmanīgiem, brīdina LIC speciālisti.

Monitoringa veicēji stāsta, ka ērces visvairāk atrodamas aizaugušos mežos, nekoptās pļavās. Epidemiologi norāda, ka lai gan ērču skaits vēl nav liels, tomēr tās ir aktīvas un spējīgas piesūkties.

Mediķi atgādina, ka vakcinācija ir efektīvākais aizsardzības līdzeklis pret ērču encefalītu, tomēr arī pret šo slimību vakcinētiem cilvēkiem, atrodoties dabā, jāievēro nepieciešamie ģērbšanās pasākumi, jo iespējams inficēties ar citām ērču pārnestām infekcijām, pret kurām nav radīta vakcīna. Atbilstoši pielāgots apģērbs pasargās ne tikai no ērču encefalīta, bet arī no Laima slimības un citām infekcijas slimībām, ko pārnēsā ērces.

Uzturoties mežā, krūmainās vietās un nekoptās pļavās, jāatceras, ka ērces visbiežāk nokļūst uz cilvēku apaviem vai apģērba potīšu vai ceļgalu augstumā un pēc tam lēnām pārvietojas uz augšu. Ērces nekrīt no kokiem un krūmiem.

Lai nepieļautu ērces piesūkšanos, pirms došanās mežā apģērbs jāpielāgo tā, lai ērce nevarētu zem tā pakļūt: bikšu gali jāieliek zeķēs, aprocēm un apkaklei jābūt cieši pieguļošai, blūze vai krekls jāieliek biksēs. Lai ērces būtu iespējams pamanīt un laikus notraukt no apģērba, uzturoties dabā, vēlams valkāt apģērbu gaišā krāsā.

Pastaigas laikā ik pa brīdim jāapskata apģērbs, īpaši kājas, lai savlaicīgi ieraudzītu un notrauktu pa apģērbu rāpojošas ērces. Pēc pastaigas uzmanīgi jāpārliecinās, vai uz ķermeņa nav ērces, jāpārbauda mati.

Kā papildus drošības pasākumu var lietot arī ērču atbaidīšanai domātos līdzekļus, apsmidzinot ar tiem apģērbu, tomēr tie nepasargās, ja apģērbs nebūs pareizi pielāgots un ērce varēs nokļūt zem apģērba.

Speciālisti atgādina, ka ērces mājās var ienest ar mežā noplūktiem zariem un puķēm, kā arī ērces var atnest mājdzīvnieki.

Ja ērce tomēr piesūkusies, nepieciešams to izņemt pēc iespējas ātrāk. Ērču encefalīta vīrusu inficēta ērce var ievadīt koduma vietā uzreiz pēc piesūkšanās, bet risks inficēties ar citiem ērču pārnesto infekcijas slimību izraisītājiem ir augstāks, ja ērce ir ilgāk piesūkusies. Ērci jānoņem, nesaspiežot tās ķermeni, lai koduma brūcē neiekļūtu inficētas ērces iekšējais saturs. Pirms ērces izvilkšanas dezinficē vietu, kur tā piesūkusies. Ērces izvilkšanai izmanto smailu pinceti, ar ko satver ērces snuķīti pēc iespējas tuvāk ādai un lēni velk uz āru. Ja nav pieejama pincete, ap ērces snuķīti apsien stipru diegu un, velkot aiz diega galiem, izņem ērci. Pēc ērces izņemšanas koduma brūci dezinficē un rokas nomazgā ar ūdeni un ziepēm.

Bērnu bezmaksas vakcinācija pret ērču encefalītu šogad notiks Latvijas novados, kur pēc epidemioloģiskās uzraudzības datiem saslimstība ar ērču encefalītu pēdējo piecu gadu laikā bijusi visaugstākā. Lai saņemtu bezmaksas poti pret ērču encefalītu, bērnu vecākiem jāvienojas ar savu ģimenes ārstu par abpusēji izdevīgāko vakcinācijas izdarīšanas laiku.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas