Projekta mērķis - uzlabot un veicināt piesārņoto vietu attīrīšanu, lai bīstamās vielas pa gruntsūdeņiem un virszemes ūdeņiem nenonāktu Baltijas jūrā vai ūdenstilpnēs.
Projektā gaitā LVĢMC izstrādāja mobilo lietotni – PPPV – piesārņotās vietas, ar kuru iedzīvotāji var iegūt informāciju par piesārņotām un potenciāli piesārņotām vietām, kā arī datu bāzi, ar kuru var iepazīties tīmekļa vietnē. Latvijā šo reģistru, kurā apkopota informācija par vairāk nekā 3500 vietām, uztur LVĢMC. Informācija reģistrā tiek aktualizēta atbilstoši likuma Par Piesārņojumu regulējumam.
“Ar lietotnes palīdzību Latvijas iedzīvotāji var iegūt daudz precīzāku un pieejamāku informāciju par piesārņojumu apkārtējā vidē. Tas ir svarīgi, izvēloties gan savu nākamo dzīvesvietu, gan, uzsākot uzņēmējdarbību. Arī atbildīgās institūcijas var iegūt informāciju, ko ņemt vērā savos plānošanas dokumentos,” par projekta INSURE norises gaitu stāsta LVĢMC Ķīmisko vielu un bīstamo atkritumu nodaļas vadītājs Intars Cakars.
Piesārņotās vietas, kas satur bīstamas vielas, piemēram, mazutu, apdraud vidi visās valstīs, kas atrodas pie Baltijas jūras. Piesārņojuma veids un izcelsme dažādās valstīs atšķiras, tomēr tie galvenokārt nāk no vecām rūpnīcām, naftas bāzēm, atkritumu izgāztuvēm, pesticīdu noliktavām, militārām bāzēm vai citām piesārņotām vietām. Visu projektā iesaistīto valstu uzdevums ir iegūt labākas zināšanas par problēmas risināšanu.
LVĢMC galvenie uzdevumi projektā ir jaunas datu bāzes izveide par piesārņotajām un potenciāli piesārņotajām vietām, mobilās aplikācijas izveidošana, mobilā aplikācija sniegs lietotājiem piesārņoto un potenciāli piesārņoto vietu precīzu atrašanos, gruntsūdeņu piesārņojuma modeļa ieviešana.
Projekta kopējais budžets ir 1 906 751 eiro, ko līdzfinansē Centrālā Baltijas jūras reģiona pārrobežu sadarbības programma. Projektu īsteno no 2015. gada 1. septembra līdz 2019. gada 31. augustam.