Dienas aptaujātie eksperti uzskata, ka arodbiedrību galvenais izaicinājums ir jaunu biedru piesaiste, profesionālās kapacitātēs stiprināšana un pārstāvniecības palielināšana privātajā sektorā.
Latvijā pašlaik ir 20 nozaru arodbiedrības, no kurām tikai septiņas nozares ir piekritīgas privātajam sektoram. Arodbiedrības valstiskā līmenī pārstāv Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS), kuras galvenais uzdevums ir pārstāvēt strādājošo intereses likumdošanas kontekstā, proti, uzraudzīt, lai Darba likuma potenciālie grozījumi negatīvi neietekmētu darba ņēmējus.
Labklājības ministre Ilze Viņķele (Vienotība) atzīst, ka arodbiedrību loma Latvijā līdz galam nav apzināta un LBAS ne tuvu nav izmantojusi visu iespējamo potenciālu - gan biedru piesaistē, gan sociālā dialoga īstenošanā. "Ir signāli, ka LBAS ir jauni spējīgi cilvēki, kas varētu veikt paaudžu nomaiņu un stiprināt organizāciju. LBAS būtu jāapzinās, ka tā vispirms ir nevis valdības kritiķe, bet partnere. Diemžēl nereti LBAS valdību uztver kā savu ienaidnieku. Tas ir vieglākās pretestības ceļš. Pārāk bieži LBAS runā par tēmām ar "elektorālu" vērtību, bīstami balansējot jau uz politiskas partijas robežas."
Viens no šādiem piemēriem ir ar Saskaņas centru (SC) cieši saistītā uzņēmuma Rīgas satiksme arodbiedrība, kuras biedri ir vieni no aktīvākajiem Rīgas mēra Nila Ušakova (SC) atbalstītājiem.
Visu Rūtas Kesneres rakstu lasiet pirmdienas, 20.janvāra, laikrakstā Diena!