Ģimenes ārstu praksēs streika laikā sniegs minimālo palīdzību. LĢĀA asociācijas vadītāja Sarmīte Veide skaidro, ka prakses būs atvērtas – tajās strādās māsas un ārsta palīgi, kas sniegs palīdzību savas kompetences ietvaros. Piemēram, ārsta palīgs drīkst pieņemt akūtos slimniekus, izrakstīt receptes zālēm, kuras valsts nekompensē, kā arī izrakstīt darbnespējas lapu līdz 10 dienām. Darbā būs arī streikojošie ģimenes ārsti, kuri varēs palīdzēt neatliekamā situācijā un sniegt maksas pakalpojumus. Jāņem gan vērā, ka ne visās praksēs ir ārstu palīgi un māsas, turklāt daļa ir devušies atvaļinājumā, tāpēc Veide lūdz visus būt saprotošiem.
Veselības ministre Anda Čakša šajā laikā sola nepieļaut situāciju, ka Latvijas iedzīvotāji nesaņem primāro aprūpi, tāpēc ministrija sagatavojusi būtībā krīzes plānu – no šodienas plkst. 12 primārā veselības aprūpe tiks nodrošināta slimnīcās, veselības centros, poliklīnikās, kā arī citās ārstniecības iestādēs. NVD mājaslapā izveidota īpaša karte, kurā var redzēt visas vietas, kur cilvēki var vērsties. Tiks sniegti visi nepieciešami pakalpojumi.
Ģimenes ārsti streiku pārtrauks tad, kad valdība un VM piekritīs izpildīt viņu prasības.
Pēc LĢĀA aprēķiniem, kopumā nākamajiem trim gadiem prasību izpildei nepieciešami 16 miljoni eiro.
Asociācijā uzskata, ka vienīgais šķērslis šobrīd ir politiskā griba. Ārsti pieprasa savam darbam adekvātu atalgojumu, pārskatīt plānoto reformu, kas skar arī primāro aprūpi un, pēc asociācijas domām, sagraus labi strādājošu sistēmu, un novērst problēmas ar e-veselību.
Pilnībā apmierināt izvirzītās prasības Čakša nesola, tomēr ir gatava kompromisam. Piemēram, līdz ar nodokļu reformu ministrija plāno proporcionālu atalgojuma pieaugumu visā nozarē, arī ģimenes ārstiem, viņu māsām un ārstu palīgiem. Čakša piekrīt pārskatīt manipulāciju izmaksas, lai tās atbilstu reālajai situācijai. Diskusija patlaban ir par datumu, no kura brīža to var īstenot.
No reformu plāna VM atkāpties negrib, taču attiecībā uz ģimenes ārstu kopprakšu veidošanu ir iespēja runāt par brīvprātības principu. Arī attiecībā uz e-veselību ministrija ir gatava izskatīt iespēju dot sava veida atlaides vai pārejas periodu cilvēkiem, kuriem ir grūtības ar datortehniku. Tomēr Čakša uzsver, ka e-veselības sistēmu jāsāk lietot no 1. septembra.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena pirmdienas, 3.jūlija, numurā!
Iespaids arvien pasliktinās
Tas nav un nevar būt streiks
OO