Atbalsts grāmatniecības nozarei ir arī atbalsts latviešu valodai un nacionālajai kultūrai, līdz ar to lielāka grāmatu pieejamība būs ieguvums visai sabiedrībai, pārliecināta Punka.
Augstāka nekā vidēji ES
Latvijas pašreizējā PVN likme grāmatām – 12% – ir viena no augstākajām Eiropas Savienībā (ES). Lietuvā un Igaunijā tā ir 9%, bet, piemēram, Francijā, Vācijā un Itālijā – 5%. Vidēji ES PVN likme grāmatām ir 7%. 2004. gadā, iestājoties ES, tika pieņemts lēmums PVN likmi nozarei noteikt 5% apmērā, taču pēc krīzes 2009. gadā to paaugstināja līdz 10%, tad – līdz pašreizējiem 12%.
Latvijas nelielais tirgus un mazie grāmatu metieni (vidēji tirāža ir 1000–1500 eksemplāru, bet dzejai tie var būt pat tikai daži simti) nedod izdevniecībām pietiekami lielus ienākumus attīstībai, līdz ar to tās nevar palielināt honorārus autoriem un tulkotājiem, kā arī algas saviem darbiniekiem.
Ja PVN likme tiks samazināta, izdevniecībām būšot vairāk līdzekļu, lai tulkotu augstvērtīgu jaunāko ārzemju literatūru, tostarp dažādus apbalvotus darbus, stāsta Punka.
Pašlaik daudzas ieceres paliek vien vēlmju līmenī, jo izdevniecībām to īstenošanai pietrūkstot naudas. Atsevišķi projekti top ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu, taču to varētu būt daudz vairāk.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena pirmdienas, 8. jūnija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!