Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā 0 °C
Apmācies
Piektdiena, 22. novembris
Aldis, Alfons, Aldris

Piensaimniekiem un cūkkopjiem atvieglo iespēju bez sankcijām mainīt darbības veidu

Lai atvieglotu sarežģīto procedūru gadījumā, ja piensaimniecības un cūkaudzētāji krīzes dēļ vēlas pārorientēties uz citu lauksaimniecības veidu, veikti attiecīgi grozījumi normatīvajos aktos, saīsinot obligāto Eiropas Savienības (ES) projektu uzraudzīšanas periodu, paredz valdības apstiprinātās izmaiņas noteikumos Kārtība, kādā piešķir valsts un ES atbalstu lauku un zivsaimniecības attīstībai.

Zemkopības ministrija (ZM) skaidro, ka Krievijas embargo skartās saimniecības patlaban piedzīvo grūtu finansiālo situāciju, dažkārt ir spiestas mainīt darbības jomu, taču lēmumu apgrūtina ES fondu noteikumi, kas paredz īstenotos projektus uzraudzīt vēl piecus gadus pēc pēdējā maksājuma.

Ja saimniecība pirms noteiktā termiņa sāk darboties citā nozarē, piemēram, uzbūvētajās slaucamo govju fermās audzē gaļas liellopus, tādā gadījumā līdzās sodai naudai var nākties atmaksāt visu projektā ieguldīto finansējumu.

Lai izvairītos no situācijas, ka zemnieks ir spiests turpināt zaudējumus nesošu saimniecisko darbību, jo ir uzņēmies attiecīgas saistības, ZM lūdza Eiropas Komisijas skaidrojumu par to, kad var mainīt minēto uzraudzības periodu lauksaimniekiem, kuri ir īstenojuši lielus ieguldījumus cūkkopības un piena saimniecības uzlabošanā.

Pēc skaidrojuma saņemšanas nolemts, ka attiecīgajos noteikumos izdarāmi grozījumi, paredzot, ka projektu uzraudzības periods tiks piemērots jau no lēmuma par iesnieguma apstiprināšanu pretendentiem, kas saņēmuši atbalstu pasākumā Lauku saimniecību modernizācija un strādā Krievijas embargo skartajās piena lopkopības un cūkkopības nozarēs.

Papildu tam tiek noteikts, ka minēto nozaru saimniecībām ir iespēja mainīt projektā izvirzītos mērķus un pārorientēt saimniecības darbību uz citu lauksaimniecības nozari, ja Lauku atbalsta dienestā ir iesniegts attiecīgs iesniegums.

Jau vēstīts, ka, saglabājoties zemai piena iepirkuma cenai, piensaimniecības sāk samazināt ganāmpulkus, pārorientējoties uz gaļas ražošanu, kā arī vairāk piena pārdod uzpircējiem Lietuvā, kur vērojams cenas kāpums, pārsniedzot Latvijas vidējo rādītāju - 18 centi par kilogramu piena.

Jau vēstīts, ka no ES fondu un valsts subsīdijām 2007.-2013.gada periodā gaļas un piena liellopu fermu būvniecībā un rekonstrukcijā ieguldīts 81 miljons eiro.

Lielākās fermas bija cūku audzēšanas komplekss SIA Baltic Pork par 3,9 miljoniem eiro, piensaimniecība SIA Sēļi - 3,6 miljoni eiro, piensaimniecība SIA Agro-Dzelzava - 3,6 miljoni eiro.

Latvijai pieejamais finansējums Lauku attīstības programmā 2014.-2020.gadam palielināts par 11% un sasniedz 1,532 miljardus eiro.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas