Varenais Salaspils novads
VARAM šonedēļ publiskotais modelējums reformas ietvaros paredz izveidot Ulbrokas novadu, kurā apvienotos Stopiņu, Ropažu, Garkalnes novadi un Vangažu pilsēta. To īstenojot, Salaspils novads saglabātu status quo tieši tāpat kā pēc iepriekšējā reformas posma pirms desmit gadiem. Salaspils novada domes priekšsēdētājs Raimonds Čudars (Vienotība) to saista ar iedzīvotāju skaita stabilitāti (pašlaik virs 23 000). "Tas, ka Salaspils novads netika skarts arī 2008. gadā īstenotajā reformā, zināmā mērā parāda, ka cilvēku daudzums un teritorija ir pietiekami optimāla šāda novada esamībai arī turpmākajos gados," komentēja Čudars, vienlaikus neizslēdzot, ka vēl būs sarunas par plašāka novada veidošanu kopā ar Salaspili. Pēc viņa domām, iepriekšējais piedāvājums Salaspils novadam pievienot Ropažu un Stopiņu novadus nebija labs, jo reģionālo ceļu tīkls nenodrošina Ropažu iedzīvotāju nonākšanu Salaspilī.
"Pēc loģikas pareizi būtu veidot lielu, spēcīgu novadu, kurā ietilptu Salaspils, Ikšķiles, Ropažu un Stopiņu novadi, kam būtu jēga arī no teritoriālās attīstības viedokļa, piemēram, ar reģionālu ceļu tīklu, jo no Ropažiem līdz Salaspilij reģionālais ceļš ved cauri Ikšķilei. Tāds novads tiešām būtu apsverams," klāstīja Čudars, vienlaikus atgādinot par Ropažu un Stopiņu deputātu iebildumiem par pievienošanu Salaspilij. Diena iepriekš citēja Ropažu novada domes priekšsēdētāja Zigurda Blaua (ZZS) teikto, ka Ropažiem un Salaspilij nav nekā kopīga un tos nesavieno sabiedriskais transports. Savukārt Stopiņu novada dome norādījusi, ka no šīs pašvaldības ir maza iedzīvotāju plūsma uz Salaspili un vairumu pakalpojumu cilvēki rod Rīgā.
Ikšķiles novada domes priekšsēdētājs Indulis Trapiņš (LZP) atgādināja, ka no Ikšķiles novada vienmēr bijusi virzība uz Rīgu, kā arī atgādināja par pārliecību, ka, Ikšķiles novadu pievienojot Ogrei, tā attīstība apstātos. "Esmu ticies gan ar Ropažu novada, gan Salaspils novada mēru. Nekas konkrēts nav panākts, bet iespējas ir. Kategoriski nevēlamies pievienošanos Ogres novadam," teica Trapiņš un pavēstīja, ka Ikšķiles novada dome šo redzējumu gatavojas izklāstīt arī vēstulē Valsts prezidentam Egilam Levitam. Ikšķiles novada mērs saredz loģiku Ikšķiles novada pašvaldības apvienošanā ar Salaspils novadu un, paužot savu personīgo viedokli, atzina, ka tādu iespēju atbalstītu, ņemot vērā arī ministra Jura Pūces (A/P) paziņojumu, ka netiks mainīts kritērijs par vismaz 15 000 iedzīvotāju Pierīgas pašvaldībās. Ikšķiles novadā iedzīvotāju skaits ir nedaudz virs 10 000. "Es šādā kombinācijā ar Salaspili saskatu loģisku novadu. To teritorijas sader, un arī dažādi rādītāji par administratīvajiem izdevumiem, dzimstību, mirstību un nodarbinātību ir līdzīgi. Tāda sakarīga bilde," teica Trapiņš.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena ceturtdienas, 15. augusta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Koknese
solon