Minēto iniciatīvu, par kuru savākti jau 6000 parakstu, virza jurists Jānis Ozols, kurš ir arī Rīgas domes opozīcijas deputāts no Jaunās konservatīvās partijas. Iniciatīvas pamatojumā teikts: "Pastāvošās nepilnības Komercnoslēpuma aizsardzības likumā ļauj valsts, pašvaldību institūcijām un to kapitālsabiedrībām neatklāt, kā izlietoti nodokļu maksātāju līdzekļi. Līdzekļu izlietojumu tāmes nav pieejamas ne sabiedrībai, ne žurnālistiem vai pašvaldību deputātiem. Šāda situācija veidojusies, jo pastāv nepilnības likumā. Lai mainītu situāciju, nepieciešami grozījumi Komercnoslēpuma aizsardzības likumā, kas liegtu noslepenot informāciju, kas saistīta ar valsts, pašvaldību un to kapitālsabiedrību un nodibinājumu līdzekļu izlietojumu." Ozols arī min piemēru, ka Rīgas domes opozīcijas deputātiem pašlaik tiek liegtas iespējas iepazīties ar Vanšu tilta kāpņu remonta tāmi, aizbildinoties ar komercnoslēpumu.
Jāprecizē termins
Lai gan eksperti atzīst, ka spriedze starp sabiedrības interesēm un komercnoslēpumu valsts un pašvaldību kapitālsabiedrību publiskajos iepirkumos patiešām pastāv, tomēr viņi uzsver, ka tas nav risināms ar komercnoslēpuma aizliegumu tajos. Konkurences padomes priekšsēdētāja Skaidrīte Ābrama, vērtējot minēto priekšlikumu, skaidro: "No konkurences tiesību viedokļa liela izmaksu detalizētība, atklājot tāmes, nebūtu vēlama, jo ietver risku, ka var pastiprināties cenu caurskatāmība tirgū un konkurentu sekošana uzvarētāja cenām turpmākajos/līdzīgos citu publisku personu iepirkumos. Tas ļautu esošajiem iespējamā karteļa dalībniekiem, ja tāds jau pastāv, aktīvi sekot līdzi, vai citi dalībnieki ievēro aizliegto vienošanos. Kā zināms, mūsdienās būtiski pieaug iespējas digitāli apstrādāt jebkura apjoma un satura pieejamo informāciju."
Ābrama atzīst, ka Konkurences padome, izmeklējot aizliegtas vienošanās, ne reizi vien ir saskārusies ar nepamatoti sadārdzinātām tāmēm iepirkumos, ko publiskām personām pietuvināti uzņēmumi atļāvušies iesniegt un ar tām uzvarēt. Līdz ar to, kā norāda amatpersona, svarīgi būtu panākt, ka ne tikai tiek atklāta informācija, ar kādu cenu gūta uzvara iepirkumā, bet arī vienlaikus tiek pastiprināta amatpersonu atbildība, lai šādi gadījumi, kad tiek mākslīgi uzpūsta tāme, nenotiktu un atbildīgie par sadārdzinātiem, negodīgi organizētiem iepirkumiem arī saņemtu reālu un atturošu sodu.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena piektdienas, 28. februāra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
VVZ
Uģi,
X