Sākotnējās deputātu diskusijas gan neliecināja par šādu rezultātu, jo vairums komisijas biedru izteica bažas, vai jaunos aizliegumus būs reāli iespējams kontrolēt.
"Vajadzīgi mehānismi, lai šie grozījumi tiktu pildīti. Kā rīkosies policists, ja smēķētājs neatvērs durvis?" vaicāja Vitālijs Orlovs (SC).
Orlova bažām pievienojās vēl vairāki deputāti. "Nav instrumenta, ar ko pārbaudīt dūmus. Labojam šo likumu jau desmit gadus. Noteicām desmit metru aizliegumu, tagad šos. Es domāju pēc tam vēl būs virtuves un guļamistabas," izteicās deputāts Andrejs Klementjevs (SC).
Komisijas loceklis Ilmārs Latkovskis (VL-TB/LNNK) sacīja, ka likuma grozījumu būtība ir atbalstāma, tomēr ir jāprecizē kontroles jautājums. "Galvenais, lai likums nepārvēršas parodijā," teica Latkovskis.
Mēģinot kliedēt deputātu bažas, Veselības ministrijas (VM) pārstāvis Andris Egle sacīja, ka grozījumu saskaņošanas gaitā arī Iekšlietu ministrija (IM) iebilda, sakot, ka nespēs kontrolēt smēķētājus, tomēr tikusi panākta vienošanās. Tā, pēc Egles vārdiem, paredz, ka policijai ir jāpieņem ikviena iedzīvotāja sūdzība par smēķēšanu aizliegtajās vietās. Ja tiktu saņemtas divas līdz trīs sūdzības par vienu gadījumu, policijai būtu tiesības cilvēku izsaukt un noformēt protokolu.
Izrādās, ka šī norma gan likuma grozījumos nav iestrādāta, tādēļ VM nosolījās to izdarīt.
VM parlamentārā sekretāre Liene Cipule aicināja deputātus atcerēties, ka šie grozījumi ir iespēja radīt cilvēkiem instrumentu sūdzēties, ja viņa veselību apdraud smēķētāji. Līdzīgi kā tad, ja kaimiņi vēlos vakaros pārāk skaļi klausās mūziku, skaidroja parlamentārā sekretāre.
Savukārt Latvijas Ārstu biedrības (LĀB) prezidents Pēteris Apinis piebilda, ka darīs visu, lai atbrīvotu Latviju no tabakas dūmiem. "Mūsu mērķis nav desmit metri no vienām vai otrām durvīm. Mūsu mērķis ir no tabakas dūmiem brīva Latvija," teica Apinis.
Grozījumi likumā "Par tabakas izstrādājumu realizācijas, reklāmas un lietošanas ierobežošanu" vienlaikus paredz arī tiesības pašvaldībām izdot noteikumus, kuros noteikt papildu smēķēšanas aizliegumus vai ierobežojumus, lai nepieciešamības gadījumā aizsargātu iedzīvotājus no pakļaušanas tabakas dūmu ietekmei. Piemēram, pašvaldības savos saistošajos noteikumos varētu paredzēt aizliegumu smēķēt publiskos pasākumos, parkos, skvēros un uz atsevišķām ielām, kā arī peldvietās un pie vēstures un kultūras pieminekļiem.
Paredzēts, ka pašvaldību papildu izdoto saistošo noteikumu ievērošanas kontroli neveiks Valsts policija, bet gan attiecīgās domes pilnvarotās institūcijas vai amatpersonas. Līdz ar to pašvaldības, kurām nav savas pašvaldības policijas, drīkstēs veidot savas uzraudzības institūcijas vai arī pilnvarot noteiktas personas šim darbam.