Fonds Sibīrijas bērni augustā organizēja ekspedīciju uz izsūtījuma vietām Sibīrijā. Šajā reizē brauciena dalībnieki sakopa arī novārtā pamesto piemiņas vietu lēģeros bojā gājušajiem Latvijas armijas virsniekiem Noriļskā, kas atrodas Krasnojarskas novadā.
Kā norāda AM, likumā par Latvijas un Krievijas valdības vienošanos par Latvijas apbedījumu statusu Krievijas teritorijā un Krievijas apbedījumu statusu Latvijas teritorijā ir minēts, ka abas valstis sniedz nepieciešamo atbalstu otras puses valsts pilsoņiem, kas apmeklētu apbedījumus tās teritorijā, lai godinātu kritušo un mirušo piemiņu.
"Sibīrijas apgabalos esošo latviešu karavīru apbedījumu sakopšanas nodrošināšanai risinājumi jārod caur diplomātiskajiem kanāliem," uzsvēra ministrijā.
Fonds Sibīrijas bērni interneta vietnē publicēja ierakstu, kurā norādīja, ka augustā apmeklējuši Krasnojarskas novada pilsētu Noriļsku, kur pie Lāču strauta atradās Noriļskas labošanas darbu nometne - viena no Gulaga soda nometnēm. Tajā esot bijuši ieslodzīti 564 Latvijas armijas virsnieki, no kuriem atgriezās vien 92, rakstīts fonda interneta vietnē.
Tāpat ekspedīcija apmeklēja Lamas ezeru, kur 1941.gada pavasarī tika aizvesti Baltijas valstu artilērijas virsnieki, kopā 42 cilvēki.
"1990.gadā delegācija no Baltijas valstīm šeit ierīkoja piemiņas vietu. Viss bija aizaudzis, nekopts. Mēs tīrījām kapu krustiņus, cirtām krūmus. Visu atjaunojām. Noturējām aizlūgumus," rakstīts fonda interneta vietnē.
Arī Ārlietu ministrija (ĀM) plāno izvērtēt informāciju par Latvijas piemiņu vietu stāvokli Krievijā un pēc tam lemt par atbilstošu reakciju, jo arī tā saskata Krievijas pārkāpumus ar Latviju noslēgtajā Apbedījuma statusa līgumā, aģentūru LETA informēja ĀM.
Tana
bur-off
Jūlijs Kalējs