Tirgoties nav aizliegts
Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) pārstāve Ieva Bethere Dienai skaidro, ka numerācija kā ierobežots resurss pieder valstij. Pēc operatora pieprasījuma SPRK piešķir tam numerācijas lietošanas tiesības, ievērojot normatīvo aktu prasības. Savukārt operators, kuram regulators ir piešķīris konkrētu numerāciju, pēc tam to nodod lietošanā galalietotājam – tas ir, ikvienam, kurš to vēlas. "Galalietotājs parasti var izvēlēties tādu numuru, kādu vēlas," piebilst Bethere.
Tomēr viņa nenoliedz, ka ir operatori, kuri saviem galalietotājiem par papildu maksu piedāvā īpašus numurus, proti, ar vienkāršām skaitļu kombinācijām. "Šeit jāsaprot, ka mobilie numuri ir piesaistīti pie SIM kartes. Līdz ar to jau minētie īpašie numuri ir nodoti lietošanā galalietotājam ar SIM karti, kuru galalietotājs var izlemt arī pārdot. Piemēram, arī kādā tirdzniecības vietā iegādātu SIM karti galalietotājs var izlemt pārdot. Šādos gadījumos pašam lietotājam, kurš saņem piedāvājumu iegādāties šāda veida numurus, ir jāpieņem lēmums – pirkt to vai ne," stāsta Bethere un piebilst, ka šādi darījumi ir likumīgi, bet ar nosacījumu, ka numura pārdevējs maksā visus nepieciešamos nodokļus Valsts ieņēmumu dienestā.
Komentējot, kā iedzīvotājiem rīkoties, saņemot šāda veida īsziņas, Bethere pauž, ka pareizi būtu nereaģēt, un regulators aicina rūpīgi izvērtēt nepieciešamību iegādāties šāda veida īsziņās norādītos numurus. "Pirms jauna telefona numura iegādes vispirms ir nepieciešams pārliecināties, ka numura pārdevējs spēj nodrošināt elektronisko sakaru pakalpojumus, atrodoties gan Latvijā, gan ārvalstīs," uzsver SPRK pārstāve.
Operatori īsziņas nesūta
Mobilo sakaru operatora Bite Latvija Klientu apkalpošanas nodaļas vadītāja Oksana Stankeviča Dienai stāsta, ka Bite Latvija tā dēvētie īpašie jeb VIP numuri ir pieejami jebkuram lietotājam, līdzīgi kā jebkurš cits numurs, bet augstā pieprasījuma dēļ to skaits ir ļoti ierobežots.
Viņa arī norāda, ka lietotājs ar numuru, kas viņam piešķirts lietošanā, var rīkoties pēc saviem ieskatiem – gan aktīvi izmantot, gan apmainīt pret citu, gan arī nodot to lietošanā trešajām pusēm. Tomēr to, kā attiecīgo "skaisto numuru" pārdevēji pie tiem tikuši, varot tikai minēt. "Iespējas ir dažādas. Pirmkārt, šos numurus var iegūt pie mobilo sakaru operatoriem. Otrkārt, tos var mantot, iemainīt vai nopirkt no citiem lietotājiem. Treškārt, vēl pirms vairākiem gadiem šos numurus varēja iegūt legālā ceļā jebkurš uzņēmīgs cilvēks. Atlika tikai nodibināt uzņēmumu un norādīt, ka tas būs mobilo sakaru operators, jo tie SPRK absolūti legāli varēja saņemt noteiktus numuru spektrus," stāsta Stankeviča un piebilst – lai arī šobrīd šādas iespējas vairs nav, jo ir mainīti normatīvie akti, liela daļa tolaik izsniegto numuru joprojām ir apritē.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena pirmdienas, 14. janvāra, numurā! Ja turpmāk vēlaties Dienas publikācijas lasīt drukātā formātā, laikrakstu iespējams abonēt ŠEIT!