"Mūsu cilvēki, tāpat kā citi darbinieki, ir ņēmuši kredītus un, samazinoties atalgojumam, vairs nespēj tos atmaksāt. Tāpēc pēdējos gados karavīri izšķiras par citu darba vietu meklēšanu," avīzei saka Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandieris ģenerālmajors Raimonds Graube.
Arī iepriekšējos trijos gados puse vai pat lielākā daļa no darba attiecības pārtraukušajiem karavīriem bijuši virsnieki no vidējā komandējošā sastāva vai instruktori. Tieši šie aizgājēji bruņotajiem spēkiem radot vislielākās problēmas.
NBS komandieris stāsta, ka virsnieka sagatavošanai nepieciešami vairāk nekā desmit gadi, bet instruktora – četri līdz seši. Turklāt noteiktus dienesta pienākumus drīkst uzticēt tikai noteiktu dienesta pakāpi saņēmušam virsniekam. Aizejot virsniekiem, rodas deficīts komandējošajā sastāvā, kuru ir sarežģīti aizpildīt. Šī iemesla dēļ dažādi dienesta pienākumi un amati tiek uzticēti virsniekiem, kas nav sasnieguši konkrētajiem dienesta pienākumiem nepieciešamo pakāpi.
Kopš 2009. gada, kad samazinātas algas, uzturdevas kompensācijas, piemaksas par papildu pienākumiem, speciālās piemaksas u.c., NBS karavīri ik mēnesi saņem vidēji par 30% mazāku atalgojumu nekā pirmskrīzes gados. Turklāt atcelti arī bērnu piedzimšanas pabalsti un kompensācijas par transporta izdevumiem nokļūšanai uz dienesta vietu.
Saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem kareivis vai matrozis pirmajā dienesta gadā pirms nodokļu nomaksas saņem 268 latus mēnešalgu, instruktori – 322 līdz 341 latu. Pieaugot izdienas gadiem, palielinās arī mēnešalga. Piemēram, ierindniekam pēc 25 gadiem dienesta mēnešalgā paredzēts izmaksāt 352 latus, instruktoriem – 418 līdz 481 latu.
Pieaugot pakāpei un izdienai, visu dienestu pakāpju karavīri saņem aizvien lielāku mēnešalgu. Lielākā, sasniedzot 25.izdienas gadu, ir ģenerālleitnantam (viceadmirālim) – 1605 lati pirms nodokļu nomaksas.