Nododot Saeimai otrreizējai caurlūkošanai grozījumus likumā Par zemes privatizāciju lauku apvidos, Valsts prezidents R. Vējonis norādīja uz vairākām pretrunām likumā, kas varētu sarežģīt zemnieku iespējas iegūt īpašumā jaunas lauksaimniecības zemes. Likumā bija arī noteikta prasība fiziskām un juridiskām personām, kas iegādājas zemi, zināt latviešu valodu A līmenī, kas ir zemākā pakāpe. Šī norma bija pretrunā ar citu nosacījumu, kas paredzēja nepieciešamību valsts valodā pašvaldības komisijā spēt prezentēt plānu, kā zeme tiks izmantota lauksaimnieciskajā ražošanā, kā arī atbildēt uz komisijas jautājumiem. Lai to izdarītu, būtu vajadzīgas labākas latviešu valodas zināšanas.
Saeima ceturtdien grozīja likumu un noteica, ka ārzemnieki varēs iegādāties zemi, ja viņu valsts valodas zināšanas būs atbilstošas vismaz B līmeņa otrajai pakāpei. Tieši šī norma izraisīja lielākās debates, jo koalīcijā esošā Vienotība bija pret to. Ar 45 balsīm ierosinājums tika pieņemts, pateicoties daļējam Latvijas Reģionu apvienības un partijas No sirds Latvijai atbalstam.
Vienotības frakcijas priekšsēža vietnieks Edvards Smiltēns savulaik piedalījās arī šā likuma grozījumu sagatavošanā tad, kad beidzās pārejas periods, līdz kuram ārzemniekiem bija noteikti zemes iegādes ierobežojumi. Smiltēns sēdē norādīja, ka valsts valodas prasību noteikšana ir butaforiska norma, jo juridiskie biroji zinot veidus, kā šos nosacījumus apiet. Piemēram, nodibina SIA Ozoli un zīles, kas nopērk līdz 2000 hektāriem zemes, bet savas kapitāldaļas pārdod kādam ārvalstu fondam. Viņš atgādināja, ka simtiem hektāru zemes jau tā esot izpārdoti.
Atkārtoti skatot likumu, deputāti veica vairākas izmaiņas, lai vietējiem ražotājiem atvieglotu zemes izmantošanu lauksaimniecībā. Tika grozīta arī kārtība, kā jāprezentē zemes izmantošanas plāns. To pašvaldības komisija varēs prasīt tikai nepieciešamības gadījumā, nevis visos darījumos. Ir mainīti nosacījumi par pirmpirkuma tiesību izmantošanu – tās īpašuma pārdošanas gadījumā būs zemes nomniekam un Latvijas Zemes fonda pārvaldītājam. Izmaiņas likumā stāsies spēkā šā gada 1. jūlijā.
Visu rakstu lasiet piektdienas, 19. maija, avīzē Diena!
Ēdelweiss