Par ieradumu kļuvis no katras vietas pārņemt ko īpašu, kas ar laiku iesakņojas mūsu ēdienkartē kā paliekoša vērtība. Piemēram, prātā nāk Igaunijā iecienītā asinsdesu ēšana pirms Ziemassvētkiem, Ņujorkā noskatītie putnu gaļas cepeši un īpaši kraukšķīgie auzu pārslu cepumi. No turienes arī tradīcija pašiem gatavot picu, lai gan tā vairāk mūsmājās iesakņojusies ne kā gastronomiska tradīcija, bet ģimenes kopā būšana nemīlīgās rudens un ziemas nedēļas nogalēs.
Tomēr, apgūstot ko jaunu citzemju kulinārijā, nepārņemu to tieši, bet cenšos pielāgot savam latviskajam dzīvesveidam. Piemēram, Amerikā apguvu burvīgu recepti pie tītara cepeša pasniegt ābolu sulas sīrupā glazētus cepeškrāsnī ceptus dārzeņus, bet Latvijā vēl lieliskāku garšas buķeti var panākt ar cidoniju sīrupu. Paldies manai mammai par katru rudeni cītīgi sarūpēto cidoniju sīrupu! Vārdu sakot, nevis kļūt par krievu, igauni, amerikāni vai dāni, bet krāšņot savu latvisko esamību ar pasaulē gūtu pieredzi.
Pirms dažiem mēnešiem pārceļoties uz Dāniju, nonācām šeit vasaras izskaņā un tieši ābolu laikā. To nevarēja nepamanīt pat mūsu dzīvesvietas apkaimē Kopenhāgenas nomalē. Privātmāju dārzu žogiem pārliekušies, ābeļu, plūmju, lazdu un valriekstu koku zari dāsni bārstīja savas veltes tieši zem garāmgājēju kājām.
Saviesīgos pasākumos cienājāmies ar dāņu ābolu kūku - kraukšķīgā mīklā iecepti uz mēles kūstoši saldskābi ābolu gabaliņi, mandeļu un kanēļa garšas bagātināti. To pasniedz kopā ar saldējumu vai putukrējumu.
Cenšoties recepti atminēt, nemetos uzreiz internetā ar vārdiem Danish apple cake, bet sāku pārcilāt savus gadu gaitā sakrātos recepšu krājumus. Un atradu igauņu valodā recepti ar nosaukumu rabarberu kraukšķis. Aizstāju rabarberus ar āboliem, un tā radās mūsu ģimenes lielākais pēdējā laika gardums ābolu kraukšķis.
Pamēģiniet arī jūs: 250 g farīna cukura (brūnā cukura paveids ar pievienotu cukurniedru sīrupu), 250 g auzu pārslu, 250 g miltu, 1/2 tējkarotes sāls, 200 g sviesta, 800 g smalki sagrieztu ābolu (daļu ābolu var aizstāt ar plūmēm), 50 g cukura, 2 tējkarotes kanēļa. (Oriģinālajā receptē ir arī 100 g sasmalcinātu mandeļu, taču no tām atteicos, jo sacepums jau tā ir sātīgs un garša piesātināta.)
Izkausē sviestu un lielā bļodā samaisa ar farīna cukuru, auzu pārslām, miltiem, ja lieto - mandelēm, sāli. Pusi iegūtās masas ieklāj ietaukotas cepamās formas dibenā, pārklāj ar āboliem. Tos pārkaisa ar kanēļa un cukura maisījumu. Virsū liek atlikušo mīklas masu. Cep 40 minūtes 175 grādu karstumā. Lai labi kraukšķ un garšo!