Ankara vērsusies pie Berlīnes ar prasību izmeklēt komiķa izteikumus. Turki izmantojuši faktu, ka Vācijā joprojām ir spēkā sen pieņemta likuma norma, kas aizliedz apvainot ārvalstu līderus. Likums nosaka, ka Vācijas valdībai jāizlemj, vai atļaut tiesībsargājošajām iestādēm veikt izmeklēšanu, ja tādu pieprasa aizvainotās valsts puse.
Sekss ar kazām
Par šīs politiskās drāmas centrālo tēlu kļuvis viens no Vācijā populārākajiem satīriķiem Jans Bēmermans, kurš pazīstams ar humoru, kas nereti pārkāpj politkorektuma robežas un sabiedrībā pieņemtās pieklājības normas. Par J. Bēmermana «upuriem» bieži kļuvuši gan Vācijas, gan ārvalstu politiķi, komiķis regulāri izsmējis arī Vācijas sabiedrību, attēlojot to pašiem vāciešiem nepatīkamā gaismā.
31. martā komiķis paša vadītajā televīzijas šovā Neo Magazin Royale, ko pārraida sabiedriskās televīzijas kanāls ZDFneo, nolasīja dzejoli, kurā viņš Turcijas prezidentu R. T. Erdoganu dēvēja par vīrieti, kuram patīk sist sievietes, nodarboties ar seksu ar kazām, apspiest minoritātes un skatīties bērnu pornogrāfiju. Viņš neslēpa, ka šādi tīši pārkāpj Vācijas krimināllikuma 103. pantu, kas aizliedz «apmelot ārvalstu institūcijas un [oficiālos] pārstāvjus».
Aizskarošais dzejolis bija J. Bēmermana atbilde uz Turcijas valdības skaļajiem iebildumiem pret R. T. Erdoganam kritisku dziesmu, kas dažas nedēļas agrāk izskanēja citā Vācijas televīzijas satīras šovā. Saistībā ar to Turcijas Ārlietu ministrija izsauca Vācijas vēstnieku, lai iesniegtu oficiālu protestu.
J. Bēmermana dzejolis izraisīja vēl nopietnāku Ankaras reakciju. Turcijas vēstnieks pagājušajā nedēļā vērsās Vācijas Ārlietu ministrijā ar mutisku prasību sodīt komiķi. Turki savu prasību balstīja uz iepriekšminēto Vācijas krimināllikuma normu.
Līdz šim tā izmantota ļoti reti. Zināmākais gadījums ir Irānas šaha 1964. gadā iesniegtā prasība sodīt laikrakstu Kᅢᄊlner Stadt-Anzeiger, kas bija publicējis viņa karikatūru, raksta Reuters.
Nenodošot brīvības
A. Merkeles pārstāvji informējuši, ka valdība «tuvākajās dienās» izlems, vai atļaut ierosināt izmeklēšanu pret J. Bēmermanu. Ja tā notiks, tad viņam draudēs līdz pat pieciem gadiem cietumā.
Kanclere Turcijas premjerministram Ahmetam Davutoglu izteikusies, ka komiķa nolasītais dzejolis bijis «tīši aizvainojošs», vēsta raidsabiedrība BBC. A. Merkele saņēmusi pārmetumus par pielabināšanos turkiem saistībā ar Eiropas Savienības un Ankaras vienošanos, kas paredz nogādāt atpakaļ Turcijā migrantus, kuri no tās teritorijas nonākuši Grieķijā.
Viņa pati kategoriski noliegusi, ka skandāls ap J. Bēmermana dzejoli varētu apdraudēt vienošanos ar Turciju, uzsverot Vācijas konstitūcijas garantēto aizsardzību vārda brīvībai. «Preses un viedokļa brīvība ir spēkā neatkarīgi no tā, kādas politiskās problēmas mēs pārrunājam viens ar otru,» viņu citē The Wall Street Journal. «Tas attiecas arī uz bēgļu krīzi.»
A. Merkeles koalīcijas valdībā strādājošā Sociāldemokrātiskā partija (SPD) aicinājusi atcelt likuma normu par ārvalstu līderu aizvainošanu. SPD Bundestāga frakcijas vadītājs Tomass Opermanis normu nodēvējis par antīku.
J. Bēmermans izvairījies komentēt Turcijas un Vācijas valdības reakciju uz viņa satīru par R. T. Erdoganu. Telekanāls ZDF paziņojis, ka komiķis nolēmis atcelt šīsnedēļas raidījumu saistībā ar «masīvo mediju uzmanību, kas veltīta šovam un tā vadītājam». Mediji ziņo, ka komiķim tiekot nodrošināta policijas aizsardzība, jo viņa ģimenei esot izteikti draudi.