Vērotāji no malas gan teic - kopš LNB jaunbūves tāmes tapšanas pāris gados būvizmaksas sarukušas uz pusi, ar plānoto summu vajadzētu pietikt nākamā gada uzdevumu izpildei.
Bibliotēkas celtnieka Nacionālo būvkompāniju apvienības (NBA) vadītājs Māris Saukāns Dienai stāsta, ka Kultūras ministrija (KM) kā pasūtītājs pirms valsts budžeta veidošanas lūdza NBA sagatavot aplēses par projekta turpināšanu ar samazinātu finansējumu: «Mēs izplānojām pašu minimumu ar niecīgiem zaudējumiem nākamgad - 26 miljonus latu. Nekādu atbildi nesaņēmām ne no KM, ne Finanšu ministrijas, tikai pirms pāris nedēļām uzzinājām piešķirto summu - 12 miljonus.» NBA līdz novembra vidum ministrijai jāiesniedz, kādus darbus nākamgad varētu veikt par šo naudu, kā arī 2011.gadā par solītajiem 25 miljoniem latu. Būvnieki jau aprēķinājuši, ka tiešie zaudējumi par neizpildītajām saistībām nākamgad būs 4,5 miljoni latu, kopā ar apakšuzņēmējiem nodarbināto 900 speciālistu vietā ar LNB strādās tikai 200. M.Saukāns lēš, ka kopumā LNB nākotnē varētu izmaksāt par 20 miljoniem latu vairāk, turklāt pabeigšana ievilksies par pāris gadiem.
Kultūras ministrijas pārstāve Dace Vizule norāda, ka budžeta izstrādes procesā LNB celtniecība apskatīta «ne vairs kontekstā - cik lielu finansējumu piešķirt, bet gan - vai krīzes apstākļos valsts vispār var atļauties turpināt būvniecību». Budžeta samazinājums kultūrai kopumā nākamgad ir 60%, salīdzinot ar 2008.gadu.
M.Saukāns nevarēja pateikt pat aptuvenu daļu, ko LNB projekts aizņem katras pilnsabiedrības NBA dalībnieka - pašas vadītās RBSSKALS, Skonto būves un Re&Re - apgrozījumā. Firmām esot arī citi projekti, lai gan Gaismaspils varētu būt viens no lielākajiem.
Kāds lielu būvprojektu vadītājs, kurš vēlējās saglabāt anonimitāti, Dienai pauda, ka LNB iepriekš ar nolūku sadārdzināto darbu īpatsvars kopējā būvniecības apgrozījumā joprojām uztur augstu statistiku - Latvijas būvizmaksu koeficients rāda samazinājumu tikai par dažiem procentiem, lai arī reāli privātajā tirgū pāris gados būvniecības izmaksas sarukušas uz pusi. Pēc viņa aplēsēm, patlaban LNB reālās izmaksas kopumā varētu būt ap 60 miljoniem latu. SIA Merks 2008.gada sākumā piedāvāja uzbūvēt LNB par nepilniem 80 miljoniem latu. Līgumu ar NBA noslēdza par nepilniem 115 miljoniem.
Pēc būvlaukumā redzamā varētu būt paveikta puse nesošo konstrukciju, «tātad par 12 miljoniem vajadzētu pabeigt atlikušo karkasu - ap pieciem miljoniem latu vecajās cenās - un uzlikt gandrīz visu jumtu - ap septiņiem miljoniem latu», vērtē eksperts. Vēl astoņus miljonus maksātu fasāde. Viņš uzsver, ka no šī projekta neviens celtnieks tagad neatteiktos, jo «šāda iespēja krīzes laikā ir unikāla».
Cits bijušais Latvijas būvuzņēmējs, kurš strādā ārzemēs, Dienai pauž viedokli, ka pārāk liela izmaksu daļa mūsu valstī aiziet būvprojektu administrācijai. Latvijā tās ir 10 un vairāk procentu no kopējās projekta tāmes, bet Ziemeļvalstīs un Vācijā nepārsniedz 5% kopsummas.