Tolaik viņš svētku rīkošanu apvienoja ar pilnas slodzes ķirurga darbu Siguldas slimnīcā. Tagad skalpelis nolikts malā, bet svētkus rīkot turpina, lai gan ik reizi vispirms pasaulei paziņo: viss, vairāk ne!
Siguldas Opermūzikas svētkos arvien dzied ievērojami mākslinieki no visas pasaules. Turklāt tieši Siguldā savas pirmās lomas nodziedājušas Latvijas pasaulslavenās operdīvas Maija Kovaļevska un Elīna Garanča. Vēl savas starptautiskās karjeras sākumā šeit atkārtoti viesojusies Anna Ņetrebko un dziedājis mūsu pašu pasaulslavenais Latvijas tenors Aleksandrs Antoņenko, soprāns Inga Kalna, diriģējis Andris Nelsons, kurš tagad mirdz pasaules spožāko jauno diriģentu zvaigznājā. Svarīgi arī, ka šeit opermākslinieku sniegumu var baudīt četrreiz vairāk klausītāju, nekā mūsu vienīgajā operteātrī.
Kvēla un cildena
«Šis ir mūsu visaugstākais lidojums. Virsotne. Everests!» lepojas svētku ilggadējais rīkotājs Dainis Kalns, jo šīsvasaras Opermūzikas svētku galvenajā notikumā - Pētera Čaikovska operas Jevgeņijs Oņegins iestudējumā - skatītājiem pēc triju gadu pauzes būs iespēja baudīt Maijas Kovaļevskas sniegumu. Izrādē, kuru šovakar, 30. jūlijā, Siguldā un 2. jūlijā Ventspils Jūras vārtos diriģēs maestro Aleksandrs Viļumanis, viņa atveidos Tatjanas lomu, kurā jau mirdzējusi Glaindbornas festivālā Lielbritānijā (2008) un šovasar Vīnes Valsts operā. «Viņas Tatjana ir kvēla un cildena,» pēc Maijas Kovaļevskas debijas šajā lomā 2008. gadā jūsmoja britu prese. Tatjanas māsas Olgas lomā iejutusies pasaulslavenā krievu dziedātāja Marija Gorcevska, turklāt tā būs viņu atkaltikšanās pēc sadarbības uz Glaindbornas festivāla skatuves. Izrādē ir īsts zvaigžņu sastāvs: titullomā būs harismātiskais amerikāņu baritons Natans Ganns, kurš vienlīdz labi jūtas gan operu, gan mūziklu izrādēs. Tikpat izcila kā balss ir arī viņa aktierspēle, kas pārliecinājusi skatītājus gan ASV, gan Eiropas opernamos. «Šī loma viņam ir kā radīta,» pārliecinājies operas svētku speciāliestudējuma režisors dzimtenē vairākkārt «zeltmaskotais» režisors Jurijs Aleksandrovs. Ļenska lomā - pasaulē pieprasītais Krievijas tenors Jevgeņijs Akimovs, kurš ar panākumiem šo tēlu atveidojis Vīnē un arī ir vairākkārtējs Krievijas teātra balvas Zelta maska laureāts. Viņš un Marija Gorcevska uzstāsies arī svētku Galā koncertā svētdien, kurp vilina arī ziņkāre iepazīt jauno pasaules zvaigzni slovāku tenoru Pavolu Bresliku, kuru mēdz dēvēt par nākamo Pavaroti. Dziedās Latvijas Nacionālās operas zvaigznes: Inga Šļubovska, Kristīne Gailīte, Krišjānis Norvelis. Galā koncerta programmā ir gan Verdi, Doniceti un Rosīni, gan krievu mūzika. Populāras ārijas un repertuāra retumi. Šo svētku Daiņa Kalna jaunatklātā balss būs Madara Dziedātāja, kura sniegs garīgās mūzikas koncertu Siguldas baznīcā.
Daudziem pirmā saskare
Jāatgādina, ka Opermūzikas svētki Siguldā dzimuši laikā, kad Latvijas vienīgais operteātris bija gadiem slēgts, jo to restaurēja. Mūsu spilgtākie opermākslinieki bija izklīduši plašajā pasaulē. Te pēkšņi demokrātiskā un atraisītā brīvdabas gaisotnē un bez nepieciešamības posties dārgos vakartērpos radās iespēja baudīt sen nedzirdētu iemīļotu opermākslinieku sniegumu. Daudziem tieši Opermūzikas svētki Siguldā ir pirmā saskare ar operu, jo operas un dabas cienītāji te ierodas ar visu ģimeni: pie viena apciemo Turaidas pili, varbūt izpeldas Gaujā, sportiskākie pārvar šķēršļu trasi... Pieradināti pie opermākslas Siguldas pilsdrupu brīvdabā, viņi ziemā, iespējams, vēlēsies doties uz operu mūsu Baltajā namā.
«Man patīk dziedāt brīvdabas izrādēs, jo ārā ir gaiss. Telpa. Tā ir īpaša garša, atmosfēra. Visiem šiem festivāliem, arī mūsu Opermūzikas svētkiem Siguldā, tas piešķir īpašu burvību,» uzskata Maija Kovaļevska. Uzstāšanās Siguldā viņai ir «atgriešanās pie pašām pirmajām uzstāšanās reizēm. Sigulda bija mana pirmā skatuve, tā man palīdzēja saprast, ka tieši dziedāšana ir tas, ko es gribu darīt, un palīdzēja man izveidoties», atzīst dziedātāja, kura uzstājusies arī brīvdabas operfestivālos citur Eiropā. Piemēram, Pučīni festivālā Torrē del Lago.
«Tas ir īpašs, visa daba apkārt ir turpinājums dekorācijai. Tam nav robežu kā teātra zālē: tava balss aizskan pāri ezeram. Tā ir īpaša, neatkārtojama atmosfēra. Skatuve atrodas uz ezera, publika - četri pieci tūkstoši skatītāju - ir nelielā pakalnā. Jādzied bez mikrofoniem. Cik tev ir balss, tik arī ir,» stāsta Maija Kovaļevska, kurai klausītāji tur sarīkoja ovācijas par Mimī lomas atveidojumu Pučīni Bohēmā. Nākamvasar viņa uzstāsies milzīgajā Veronas Arēnā un atgriezīsies Glaindbornas festivālā. Ja vēlamies operu brīvdabā uz senās arhitektūras fona, jādodas uz Karakallas termām Romā. Ja vilina ezera burvība - jāizvēlas Brēgencas vai Savonlinnas festivāls. Pilnīgi īpaša vieta ir Dalhallas festivāls Zviedrijā - meteorīta izsistā bedrē. Tepat kino tiešraidē kino Rīga 9. augustā varēsim lūkot Dž. Verdi operu Nabuko no senā Taorminas teātra Sicīlijā Jonijas jūras un Etnas vulkāna tuvumā.