ASV janvāra vidū paziņoja, ka pastiprina ierobežojumus mākslīgā intelekta (MI) mikroshēmu eksportam uz daudzām valstīm, tostarp Baltijas valstīm, Šveici, Izraēlu u. c. (kopumā 120 valstīm). Uz Krieviju, Ķīnu un Irānu šo mikroshēmu eksports ir aizliegts, un tikai uz 18 valstīm, ASV tuvākajiem partneriem, šie ierobežojumi neattiecas. Tet MI attīstības daļas direktors Pauls Jansons norāda, ka ASV eksporta ierobežojumi MI tehnoloģijām var radīt būtisku ietekmi uz Latvijas digitālo nākotni. Šis lēmums ne tikai var apdraudēt esošos projektus, bet arī ierobežot mūsu spējas veidot lokālu MI infrastruktūru jaunu eksportspējīgu risinājumu radīšanai.
"Ierobežojumi pastiprina atkarību no lielajiem tehnoloģiju uzņēmumiem, jo nepieciešamās skaitļošanas jaudas būs jāīrē no to mākoņplatformām. Tas palielina izmaksas vietējiem uzņēmumiem un mazina Latvijas tehnoloģiju sektora konkurētspēju globālajā tirgū. Turklāt tas skar gandrīz visus Latvijas uzņēmumus, kas specializējas MI risinājumu izstrādē," teic P. Jansons. Viņš vērtē, ka vietējās MI infrastruktūras trūkums apdraud mūsu spēju nodrošināt datu lokalizāciju – kritisko aspektu gan valsts, gan privātajā sektorā. Tas ir īpaši būtiski, ņemot vērā ES datu aizsardzības prasības un arvien pieaugošo nepieciešamību pēc digitālās suverenitātes.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena piektdienas, 31. janvāra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt klikšķinot šeit!
Raksta cena: €0.60