Tirgus attīstības tendences
Philip Morris Latvia ir ārvalstu kapitāla uzņēmums Latvijā, tirgus līderis un viens no lielākajiem nodokļu maksātājiem valstī. Tas vada nozares transformāciju un nelokāmi virzās uz savu mērķi – no cigarešu dūmiem brīvu nākotni, piedāvājot pilngadīgiem smēķētājiem, kuri turpina lietot nikotīna produktus, labāku un zinātniski pamatotu alternatīvu – bezdūmu produktus. Pēdējos gados mēs novērojam pozitīvu tendenci – Latvijā gadu no gada arvien vairāk smēķētāju izvēlas pateikt NĒ cigaretēm, aizstājot tās ar mazāk kaitīgām bezdūmu alternatīvām.
Nesen Latvijas tirgū ir ienācis un attīstījies vēl viens no mūsu bezdūmu portfeļa produktiem – beztabakas nikotīna spilventiņi, kas sasniedzis labus tirgus rādītājus. Diemžēl regulējums no nākamā gada aizliegs visus šobrīd tirgū esošos šīs kategorijas produktus, izslēdzot no aprites vismazāk kaitīgos produktus un sašaurinot cigarešu smēķētāju izvēles iespējas.
Nelegālā tirgus “izaugsmes perspektīvas”
Situācija nelegālajā tabakas un nikotīna produktu tirgū saglabājas svārstīga. Nelegālais tirgus joprojām ir augsts, un spēkā stājas jaunie ierobežojumi un aizliegumi, kas situāciju neuzlabos. Pēc nelegālo cigarešu patēriņa krituma līdz 15,2 % 2023. gadā atkal esam piedzīvojuši kāpumu – nelegālo cigarešu tirgus Latvijā saglabājas kā viens no lielākajiem Eiropas Savienībā, sasniedzot 19,1 %. Nemainīgi augsta ir arī nelegālo e-cigarešu aprite – pēc pēdējām ekspertu aplēsēm, šajā produktu kategorijā nelegālais tirgus veido turpat 30 % no kopējā apjoma.
Kas īpaši rada satraukumu un neiepriecina – cigarešu smēķētāju skaits Latvijā nemazinās. Saskaņā ar pēdējiem Eirobarometra datiem Latvijā smēķētāju skaits joprojām saglabājas augsts – Latvijā smēķē 33 % iedzīvotāju, kas salīdzinājumā ar 2020.gadu ir pat pieaugums par vienu procentpunktu. To apliecina arī patēriņam nodoto cigarešu apjoms – tas nav būtiski krities, salīdzinot ar pagājušā gada rādītājiem.
Šie fakti apliecina, ka Latvija nav izvēlējusies pareizo ceļu smēķēšanas mazināšanai. Laikā, kad daudzas Eiropas valstis izvēlas tabakas kaitējuma mazināšanas politiku, koncentrējoties uz cigarešu patēriņa ierobežošanu un veicinot smēķētāju migrāciju uz mazāk kaitīgām bezdūmu alternatīvām, mēs Latvijā izvēlamies citu ceļu – ierobežojot un aizliedzot alternatīvos produktus, nevis cigaretes.
Alternatīvo bezdūmu produktu aizliegumu paredzamās sekas
Kā liecina nelegālās tirdzniecības rādītāji, nākotnes situācija pašlaik neiezīmē optimistisku ainu – nozares eksperti ir vienisprātis, ka jaunie ierobežojumi, kas skar tikai bezdūmu produktus, saistās ar ļoti būtiskiem riskiem legālajam tirgum un nopietnu izaicinājumu tiesībsargājošām iestādēm. Ir pavērtas durvis gan pārrobežu tirdzniecībai no kaimiņvalstīm, gan nelegālajai tirdzniecībai.
Savukārt patērētājs netiek mudināts atteikties no cigaretēm. Šajā gadījumā ievērojamus zaudējumus cieš pati valsts, kas ne tikai zaudē budžeta ieņēmumus, bet – kas rada vislielāko vilšanos – mudina cilvēkus, kuri lieto nikotīna produktus, izvēlēties viskaitīgāko preci – cigaretes. Šāda pieeja ignorē zinātnē balstītu pieeju, aptur progresu, un smēķētāji netiek mudināti mainīt savus paradumus.
Piekrītam, ka tabakas un nikotīna nozarei ir jābūt saprātīgi regulētai un uzraudzītai, tomēr jebkuriem ierobežojumiem un aizliegumiem jābūt pamatotiem, pienācīgi izdiskutētiem, pētījumos un ekspertu viedokļos balstītiem. Pretējā gadījumā sanāk, ka tiek pamatīgi ietekmēts legālais bizness, kas valsts budžetā iemaksā ievērojamus nodokļus. Vienlaikus tiek plašāk pavērtas durvis nelegālajiem tirgotājiem, kas tirgo apšaubāmas izcelsmes produktus visiem, kas vien vēlas tos iegādāties, valsts budžetā neiemaksājot neko.