Pēc tam bija laiks, kad uzņēmēji intervijās un diskusijās uzsvēra to, ka milzīga problēma ir ēnu ekonomika, jo kropļo konkurenci, negatīvi ietekmē darba tirgu un grauj daudzu nozaru prestižu. Uzņēmēji uzsvēra, ka valsts sektoram beidzot kaut kas jādara, lai biznesa vidē nodrošinātu godīgu konkurenci un neļautu triumfēt tautsaimniecības pelēkā sektora darboņiem.
Vēl pavisam nesen uzņēmēju vidū populāra tēma bija jaunu eksporta tirgu atrašana, nostiprināšanās šajos tirgos un atbalsts, kas nepieciešams no valsts sektora, lai veicinātu eksportu.
Taču patlaban uzņēmējiem ir cita aktualitāte, un tā ir ilgstoši neaizpildītas vakances, respektīvi, strādājošo trūkums. Pirms vairākiem gadiem par uzņēmējiem, kuri medijiem sūdzējās, ka nevar atrast darbiniekus, citi uzņēmēji mēdza vīpsnāt, sakot, ka viņiem – darba devējiem, kuri maksā konkurētspējīgas algas, nodrošina normālus apstākļus strādāšanai un negrēko ar haotisku darba organizāciju, – gan darbinieku netrūkst un tie konkurenti, kuri nevar darbiniekus atrast, paši ir vainīgi. Tagad situācija ir mainījusies.
To, ka trūkst cilvēku, šogad uzsver dažādu nozaru uzņēmēji un atšķirīga mēroga – gan vērienīgu, gan pavisam niecīgu – uzņēmumu vadītāji.
Turklāt ilgstoši brīvas vakances ir arī jomās, kurās ir augsts atalgojuma līmenis, piemēram, informācijas tehnoloģiju sektorā un būvniecībā.
Ne tikai uzņēmēji, bet arī ekonomisti aizvien biežāk norāda uz to, ka var pienākt brīdis, kad Latvijas tautsaimniecībai būs nepieciešami viesstrādnieki – gan augsti kvalificēti speciālisti, gan arī mazkvalificētu darbu veicēji. Pret plašāku darba tirgus atvēršanu viesstrādniekiem asi iebilduši vairāki politiķi. Skeptiska bijusi arī sabiedrības attieksme, taču tagad vērojamas pārmaiņas. "Gada laikā ļoti strauji ir mainījusies Latvijas iedzīvotāju attieksme pret papildu darbaspēka ieplūšanu Latvijā. Jau 23% to atzīst par vairāk vai mazāk vēlamu (tas ir vēsturiskais maksimums kopš 2005. gada), un vairs tikai 22% to atzīst par pilnībā nevēlamu," šonedēļ vietnēs Facebook un Twitter rakstīja sociologs Arnis Kaktiņš.
Jācer, ka nākamās valdības deklarācijā būs ietverta rīcības stratēģija, ko iesākt, lai Latvijas tautsaimniecības kuģis neuzskrietu uz nodarbinātības problēmu sēkļa.
Krējums Saldais
Norvēģis
>:-)