Ar izstādi Divi kungi – Kalniņš un Ceplis tirdzniecības centra Galerija Centrs stiklotajā Rīdzenes ielā atzīmēs Latvijas kino klasiķa, režisora Rolanda Kalniņa 95. dzimšanas dienu, kura viņam iekritusi 9. maijā. Izstādes kuratore Zane Balčus atgādina, ka režisora 85 gadu jubilejai izstāde tika izveidota Rīgas Kino muzejā. Jaunā izstāde Divi kungi – Kalniņš un Ceplis, ņemot vērā vietas diktātu, nebūšot "īpaši padziļināta", vairāk – "tuvu tautai". "Izstāde ir galveno filmu izcēlums, koncentrējoties vairāk uz vizuālo pusi. Būs ļoti daudz fotogrāfiju. No daudzām filmām – arī krāsainas, lai ar krāšņumu ieinteresētu," stāsta Zane Balčus. Mākslinieciskā puse – Daces Džeriņas pārziņā. Netrūks arī karodziņu virtenes ar filmas Ceplis mūžam aktuālo fināla citātu. Katrs latvietis taču to zina no galvas, vai ne?
Izstāde īpaši izgaismos četras filmas – ļoti populārās – Ceplis, Elpojiet dziļi/ Četri balti krekli, Es visu atceros, Ričard/Akmens un šķembas un mazāk zināmo – ārkārtīgi savdabīgo, savā laikā aizliegto kinovalodas eksperimentu – Piejūras klimats (1974), kuras estētikā var vilkt paralēles ar franču un čehu kino jauno vilni. Filma tika gandrīz iznīcināta, saglabājušās tikai nepilnas 30 minūtes. Cenzūras reakcija nepārsteidz. Pārāk jau nu daudz sarkasma un telefonu uz priekšnieka galda bija atļāvies Rolands Kalniņš. Režisora patiesos nodomus nespēja notušēt pat jauniņā skaistuļa Ivara Kalniņa nevainīgie smaidi un saulainie pludmales skati. "Daudziem, kuri varbūt nav redzējuši Rolanda Kalniņa filmas, izstāde būs kā iepazīšanās," pieļauj kuratore. Fotogrāfijās, bez plašākiem stāstiem, būs pieminētas arī citas Rolanda Kalniņa filmas.
Rolands Kalniņš ir viens no pēdējiem un izcilākajiem Latvijas klasiskā kino laikmeta pārstāvjiem, viņš pieredzējis nacionālā kino atdzimšanu pēc Otrā pasaules kara, jau kopš 1947. gada strādājot pie filmu uzņemšanas, un pats aktīvi piedalījies Latvijas kino zelta fonda veidošanā. Latvijas kultūras kanonā iekļautas pat divas Rolanda Kalniņa filmas – Ceplis (1972) un Es visu atceros, Ričard!/Akmens un šķembas (1966). Starp Rolanda Kalniņa pazīstamākajām filmām ir arī Elpojiet dziļi/Četri balti krekli (1967), Akmeņainais ceļš (1983), Ja mēs visu to pārcietīsim (1987). Rolands Kalniņš ir vienīgais Latvijas kinorežisors, kurš vēl 85 gadu vecumā aktīvi strādājis, pabeidzot pilnmetrāžas spēlfilmu Rūgtais vīns (2007), bet vēl 95 gadu vecumā ir aktīvs Latvijas kultūras dzīves dalībnieks un regulārs kino, jaunāko teātra izrāžu un koncertu apmeklētājs.
Nākamais notikums – Goda seanss kinoteātrī Splendid Palace risinājās 15. maijā, izrādot spēlfilmas Ceplis atjaunoto kopiju, kuras restaurācijas darbus pēc Nacionālā Kino centra iniciatīvas un ar Kultūras ministrijas finansējumu veikusi Studija Lokomotīve, izmantojot pieredzi, kas uzkrāta, atjaunojot trīs Jāņa Streiča spēlfilmas un citus meistardarbus. Filma Ceplis (1972) ir Rolanda Kalniņa vispopulārākā filma, kas izceļas ar divdesmito gadu stilizāciju un ironisku attieksmi pret cilvēciskajām vājībām. Sulīgo tēlu galerija ar lieliskajiem aktierdarbiem un Eduardu Pāvulu kā ķieģeļu fabrikantu Cepli centrā nav zaudējusi savu iedarbību arī šodien. Filmas atjaunotās kopijas seansu pavadīs arī Latvijas Kinematogrāfistu savienības sagatavota fotoizstāde par Rolanda Kalniņa radošo mūžu, apskatāma kinoteātra vestibilā.