Vērienīgo izstādi, kas šogad būs apskatāma vienā no Rīgas aktīvākajām apkaimēm - Avotos, Lāčplēša ielā 60, papildinās koncerti, performances, mākslinieku prezentācijas un divu dienu simpozijs ar starptautiskiem ekspertiem Ad marginem. Māksla un kultūra institucionālajās un teritoriālajās perifērijās.
Ik gadu festivāla ietvaros mākslinieki aicināti savos darbos reflektēt par kādu sabiedrībai nozīmīgu tēmu, radot alternatīvus scenārijus izdzīvošanai. Festivāls Survival Kit 5 pievēršas lēnajai revolūcijai, kas aktualizējusi marginalitāti, apvēršot spēka pozīcijas un apšaubot centra dominanci. Tā ir nehierarhiska kustība, kas izaugusi no indivīdu nepieciešamības un attīsta tiešās demokrātijas tradīcijas, savus domubiedrus aicinot nebaidīties gribēt to, ko viņi vēlas.
Pasaulē, kurā norisinās nemitīgas pārmaiņas, vērojot Occupy Gezi kustību Turcijā, atskatoties uz Arābu pavasari, Occupy Wall Street akciju Ņujorkā, kam sekoja līdzīgas akcijas Grieķijā, Spānijā, Izraēlā un citās valstīs, ir skaidrs, ka "lēnā revolūcija" ir visaptveroša kustība, kas joprojām turpina plesties plašumā, veidojot nozīmīgas sabiedrības daļas dominējošo noskaņojumu.
Šogad par stratēģijām, kas varētu mainīt pastāvošo sistēmu vai radīt jaunu alternatīvu esošajai, reflektēs tādi mākslinieki kā The Yes Men no ASV, Johanna Billing no Zviedrijas, Minna L. Henriksson no Somijas, Gabriel Lester no Nīderlandes, Harun Farocki no Vācijas, Matthieu Laurette no Francijas, Oliver Ressler no Austrijas, Ane Hjort Guttu no Norvēģijas, Erik Alalooga (Postinstrumentum) no Igaunijas, Sasha Kurmaz no Ukrainas u.c.
Savukārt no Latvijas festivālā Survival Kit piedalīsies Leonards Laganovskis, Ivars Drulle, Krišs Salmanis, Ernests Kļaviņš, Mārtiņš Zutis, Klāvs Upaciers, Vladimirs Jakušonoks, Anda Lāce, Kate Krolle, Artūrs Punte, Maija Mackus, Liene Mackus, Eva Vēvere un Laura Prikule, Ingrīda Pičukāne, Vilnis Putrāms, Laura Ķeniņš, Gundega Evelone, Kārlis Vītols, Ieva Kaula u.c.
Festivāla ietvaros norisināsies arī divu dienu simpozijs Ad marginem. Māksla un kultūra institucionālajās un teritoriālajās perifērijās sadarbībā ar projektu platformu Rakett no Norvēģijas, mākslinieku vadītu centru Galleri Box/Snowball Cultural Productions no Zviedrijas, Tranzit no Krievijas - Kaļiņingradas apgabala. Simpozijā tiks pētīta marginalitātes būtība visdažādākajā izpratnē - kā kondīcija, pozīcija un taktika, kas pielietota laikmetīgās realitātes un kultūras kontekstā; marginalitāte kā patstāvīgs spēks, nevis centra opozīcija, metot izaicinājumu jau pastāvošiem diskursiem un zināšanām ar savu neviendabību un atšķirību. Simpozijā uzstāsies tādi zināmi eksperti kā, piemēram, Paula Toppila no Somijas, Omer Krieger no Izraēlas, Malak Helmy no Ēģiptes, kā arī Maija Rudovska no Latvijas, Juste Kostikovaite no Lietuvas un Janna Graham no Lielbritānijas.
Starptautiskais laikmetīgās mākslas festivāls Survival Kit radās 2009. gadā kā reakcija uz ekonomiskās krīzes radītajām pārmaiņām Latvijā. Katru gadu festivāls, ko organizē Laikmetīgās mākslas centrs (LMC) izvēlas jaunu sabiedrībā aktuālu tēmu un aicina māksliniekus un radošo jomu praktiķus reflektēt par to savos darbos. Survival Kit festivāls ir pamanāmākais un starptautiski atzītākais laikmetīgās mākslas festivāls Latvijā, kas mērķtiecīgi aug, lai 2014. gadā, kad Rīga būs Eiropas Kultūras galvaspilsēta, kļūtu par Rīgas mākslas biennāli.