15 pastāvēšanas gados emigrantu kolektīvs Gogol Bordello ir pārvērties no Ņujorkas pagrīdes kultūras simbola, kas iemieso ne tikai šīs metropoles mākslas garu, bet arī tādas parādības kā totāla migrācija un kultūru mijiedarbība, par komandu, kura uzstājas vairāku desmitu tūkstošu skatītāju priekšā lielākajos festivālos - no Coachella Kalifornijas tuksnesī līdz Glastonberijai Anglijas laukos - un privātballītēs Venēcijas biennālē, kur, Gogol Bordello ritmu apdullināti, mākslas kritiķi uzlec uz galdiem un galeriju īpašnieces dejo striptīzu.
Re, ko ar smalkiem cilvēkiem dara borščs, kas vārīts no čigānu un ebreju mūzikas, pankroka, kabarē, šansona, Balkānu romancēm, ukraiņu gopaka, citiem folkloras motīviem un elektroniskās mūzikas, hiphopa un dubstep garšvielām. Viena Gogol Bordello dziesma var skanēt daudzu valodu - čigānu, angļu, spāņu, krievu un ukraiņu - sajaukumā.
Līdzīga mūzika izdaiļo Emira Kusturicas filmas, taču Jevgeņija Gudza grupas repertuārs, kas sākotnēji tika izmēģināts hepeningos Ņujorkas bulgāru bārā Mehanata (tur Gudzs ilgus gadus strādāja par dīdžeju), ir daudzpusīgāks un trakulīgāks. Pirmsākumos Gogol Bordello formāts bija iecerēts kā "Ennio Morrikones stila roks". "Mūsu spēks nav tajā, ka mēs esam neapturami slāvi, bet tajā, ka mums ir savs rokmūzikas redzējums," uzsver Jevgeņijs Gudzs.
Viņš ir pieprasīts aktieris - Gudzs ir filmējies Līva Šreibera ebreju komēdijdrāmā Viss ir izgaismots/Everything Is Illuminated (2005) un Madonnas debijas spēlfilmā Neķītrība un gudrība/Filth and Wisdom (2008). No savas dzimtās Ukrainas Jevgeņijs Gudzs, nevēlēdamies dienēt armijā, aizbēga uz Rietumiem 1990. gadā - tāda doma bija radusies jau divus gadus agrāk, kad viņš Kijevā apmeklēja grupas Sonic Youth koncertu.
Pēc klejojumiem Eiropā avantūrists un anarhists Gudzs nonāca Amerikā. Tur viņš nemēģināja aizmirst par savām saknēm - viņa mūzikas pamatā ir Austrumeiropas tradicionālā melodika. Etniskās mūzikas ballītēs Ņujorkā Gudzs piemeklēja sev kolorītus domubiedrus no dažādām diasporām; nav brīnums, ka Gogol Bordello spēlē ne tikai čigānu pankroku, bet arī Karpatu metālu un gruzīnu tarantellu.
Tas eksotiskais cirks un pievilcīgais "bardaks", kas notiek uz skatuves Gogol Bordello šovos, ir perfekti iestudēta atrakcija ar spekulācijas elementiem (čigānu un emigrantu būšana, pankroka atmoda ir ideāli konvertējama valūta visā pasaulē). Taču neviens nevar atņemt cilvēkiem abpus skatuvei tiesības uzvesties kā trakomājas pacientiem - Gogol Bordello koncertā tas ir atļauts. Visas biļetes ir pārdotas.