Iedzīvotāju un vietējo politiķu viedoklī neieklausījās, lemjot arī par Ogres un Cēsu novadu jaunajām robežām. Ja Cēsu apkārtnes novadiem par potenciālā Priekuļu novada izveidi komisija neļāva noskaidrot iedzīvotāju viedokli, tad Lielvārde un Ķegums drīkstēs konsultēties par apvienošanos. Ņemot vērā arī iepriekšējās sēdēs dzirdēto, vairs nav skaidrs, pēc kādiem kritērijiem viens novads tiek uzklausīts, bet cits – ne.
Politiska izrēķināšanās
Gan Ventspils pilsētas domes priekšsēdētāja 1. vietnieks Jānis Vītoliņš (Latvijai un Ventspilij, ZZS), gan Ventspils novada mērs Aivars Mucenieks (ZZS), balstoties uz SKDS veiktās iedzīvotāju aptaujas rezultātiem, domju lēmumiem un ekonomiskiem datiem, uzsvēra, ka neredz iemeslus abu pašvaldību apvienošanai – katrai ir savs attīstības virziens un ekonomiskā bāze. Neesot izprotams, ar ko atšķiras Liepāja, Rēzekne un Daugavpils, kurām negaidīti tomēr tika saglabāts republikas pilsētas statuss. "Šai reformai novadā ir skaļi neizteikts apakšmērķis – vājināt [Aivara] Lemberga pozīcijas. Novads tiek izmantots kā politisks līdzeklis, novada iedzīvotāji ir nolikti kā ķīlnieki. Rezultātā būs pretējs efekts un tieši vēl vairāk varam palielināt šīs stabilās pozīcijas," brīdināja Mucenieks. Arī Vītoliņš piebalsoja, reformu nodēvējot par "politisku izrēķināšanos ar Ventspils pilsētu", tādējādi izslēdzot iespēju pretendēt uz ES finansējumu. "Galvoju, ka pēc apvienošanas pilsētas deputāti pārbalsos laukus – lauki būs zaudētāji," uzsvēra Vītoliņš, aicinot deputātus abas pašvaldības ar varu nesaprecināt.
Arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) pārstāvja Madara Lasmaņa argumenti, ka novadā nav attīstības centra un nav pamatoti uzturēt divas administrācijas vienā pilsētā, neiztur kritiku. Attīstības centra nav arī, piemēram, topošajā Dienvidkurzemes novadā, bet pilsētas un novada pārvalde vienuviet atrodas gan Rēzeknē, gan Daugavpilī. "Šodien varat parakstīt nāves spriedumu, un mēs ar to rēķināsimies," sacīja Ventspils novada domes deputāts Andris Jaunsleinis (ZZS) vēl pirms ATR komisijas lēmuma, kas nebija vienprātīgs. Andris Kazinovskis (JKP) un Jānis Dombrava (NA) balsojumā par Ventspils statusa saglabāšanu atturējās, par bija ZZS un Saskaņas pārstāvji, bet pret balsoja Vienotības, JKP un AP deputāti. Priekšlikumu saglabāt republikas pilsētas statusu Ventspilij iesniegusi arī Saeimas deputātu Kurzemes grupas vadītāja Ilze Indriksone (NA). Vītoliņš pēc sēdes Dienai atzina – ja Saeima galīgajā lasījumā atbalstīs VARAM piedāvājumu, likums tiks apstrīdēts Satversmes tiesā.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena otrdienas, 11. februāra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
LPSRrajons
Kur būs novada centrs?
deforma