Trīs no izmeklētajām lietām ir saistītas ar pārkāpumiem mediķu un pacientu sadarbībā. Tā ārstam, kurš prettiesiski izkrāpa no pacientiem aptuveni vairākus desmitus tūkstošu latu, lai gan samaksu par operāciju pilnībā sedza slimokase un apdrošināšanas sabiedrības, tiesa piesprieda naudas sodu un mantas konfiskāciju.
Citam dakterim, kurš no pacienta tuvinieces par valsts apmaksātu operāciju izkrāpa 450 latus, tiesa piesprieda naudas sodu.
Citā krimināllietā ārsts vairākkārtīgi psiholoģiski ietekmēja pacientu, pieprasīja un pēc tam arī pieņēma prettiesisku materiālu atlīdzību 100 latu apmērā par veikto operāciju. Tiesa dakterim piesprieda piespiedu darbu.
KNAB darbības laikā izmeklētas arī četras krimināllietas, kurās atklāti pārkāpumi ārstniecības iestāžu personāla un piegādātāju sadarbībā.
Pazīstamākā no šīs kategorijas krimināllietām ir tā dēvētā bērnu slimnīcas kukuļošanas lieta, kurā savāktie pierādījumi liecināja, ka ārstniecības iestādes amatpersonas un privātpersonas veica prettiesiskas darbības būvniecības iepirkumu konkursā, mākslīgi palielināja iepirkumu cenas un par komersanta uzvaru iepirkumu konkursos pieņēma kukuļus. Šobrīd lieta, kurā apsūdzēti astoņi cilvēki, atrodas tiesā.
Vēl viena no šīs kategorijas lietām daļēji aprāvās prokuratūrā. Lietā savāktie pierādījumi liecināja, ka dažādu ārstniecības iestāžu amatpersonas, iespējams, vairākkārtīgi pieņēma apmaksātus braucienus uz ārvalstīm no kāda privātuzņēmuma pārstāvjiem, lai iepirkuma nolikumā tiktu ietvertas šim komersantam labvēlīgas iepirkuma tehniskās specifikācijas.
Izmeklēšanā savāktie pierādījumi liecināja, ka privātpersona, iespējams, apmaksājot ceļojumus, uzpirka kopumā deviņas ārstniecības iestādes valsts amatpersonas. Kriminālvajāšanu KNAB lūdza sākt pret kopumā 12 personām, taču prokuratūra nolēma kriminālprocesu pret astoņām personām izbeigt.
Pārējās KNAB izmeklētās lietas bija saistītas ar korupciju Zāļu valsts aģentūrā, rehabilitācijas centra uzņēmumā un citās medicīnas iestādēs.
Tā, piemēram, Zāļu valsts aģentūras (ZVA) nodaļas vadītājas vietniece no medikamentu izplatīšanas uzņēmuma prettiesiski saņēma 16 562 latus. Pēc vienošanās noslēgšanas ar prokurori amatpersonai piemērota brīvības atņemšana uz četriem gadiem nosacīti, bet medikamentu izplatīšanas uzņēmuma darbiniecei piemērota brīvības atņemšana uz 3 gadiem 6 mēnešiem nosacīti.
Jau ziņots, ka gandrīz trešdaļai jeb 28% iedzīvotāju, ārstējoties poliklīnikā un slimnīcā, nācies izmantot neoficiālus maksājumus, pazīšanos vai barterdarījumus, liecina sociālo pētījumu aģentūras "Latvijas Fakti" pērn novembrī veiktā aptauja. 72% aptaujāto atzinuši, ka lietu nokārtojuši bez kādiem neoficiāliem maksājumiem vai pazīšanās.
KNAB korupcijas apkarošanu un novēršanu veselības aprūpes sistēmā izvirzījis par vienu no prioritātēm, tāpēc šonedēļ atklāja sociālo kampaņu "Neriskē!". Tās mērķis ir veicināt sabiedrības neiecietību pret korupciju medicīnā un mudināt iedzīvotājus neiesaistīties prettiesiskās darbībās.