2011.gadā šajā laika periodā bija reģistrēts 71 saslimšanas gadījums ar HIV.
Skumjo statistiku papildina fakts, ka Latvijā HIV infekcija ir skārusi arī bērnus. Līdz 2012.gada 1.aprīlim reģistrēti 42 ar HIV inficēti mazuļi, no tiem 5 miruši.
Dr. Inga Januškeviča norāda, ka HIV inficētām sievietēm var piedzimt vesels bērniņš, ja grūtniecības laikā tiek saņemta speciāla veselības aprūpe un ārstēšana. Ja māte saņem profilaktisku pretvīrusu terapiju un jaundzimušais tūlīt pēc piedzimšanas saņem pretvīrusu preparātu, inficēšanās risks tiek samazināts līdz pat 1-2%.
„Diemžēl topošās māmiņas ne vienmēr pienācīgi un apzinīgi rūpējas par savu un gaidāmā bērniņa veselību. Ir savlaicīgi jānāk pie ārstiem-speciālistiem, savlaicīgi jāsaņem bezmaksas HIV specifisko profilaktisko terapiju, rūpīgāk jāseko līdzi sava gaidāmā mazuļa veselības stāvoklim”, norāda I.Januškeviča.
Daudzi saslimušie neizprot to vērtību, ko valsts garantē cīņai ar HIV/AIDS infekciju. Latvijā specifiskā HIV ārstēšana – antiretrovirālā terapija (ART) – tiek nodrošināta par valsts budžeta līdzekļiem, un medikamenti ir iekļauti kompensējamo zāļu sarakstā. „ Pacienti dažkārt nepietiekami novērtē zāļu lietošanas nozīmīgumu. Ne visi spēj un vēlas ievērot stingru režīmu medikamentu lietošanā Viņi nenāk regulāri pie ārstiem, nelieto regulāri zāles, bet tas draud ar vīrusa pielāgošanos vai pierašanu pie zālēm (attīstās rezistences pret HIV pretvīrusu līdzekļiem) un tad tās vairs nepalīdz. Līdz ar to turpmākais ārstniecības process kļūst grūtāks un sarežģītāks”, informē daktere.
Mediķi uzskata, ka tās ir sekas pacienta nelīdzestībai slimības ārstēšanā – cilvēki neseko līdzi savai veselībai, pavirši attiecas pret ārsta norādījumiem un zāļu lietošanu. Taču tieši pacienta līdzestībai ir būtiska nozīme slimības uzveikšanā un atveseļošanās gaitā. Ja reiz HIV ārstēšana uzsākta, tas nozīmē, ka zāles jālieto katru dienu, noteiktos laikos un devās mūža garumā.
Nodaļas vadītāja, ārste I.Januškēviča izceļ vēl kādu tendenci – „ ja kopīgajā reģistrēto HIV gadījumu skaitā vēl joprojām dominē gadījumi, kad inficēšanās notikusi narkotiku injicēšanas ceļā (~55%), tad pēdējos gados aizvien vairāk inficēšanās ar HIV notiek seksuālās transmisijas ceļā. Aptuveni pusei no šogad atklātajiem HIV gadījumiem - inficēšanās notikusi heteroseksuāla dzimumkontakta ceļā, bet aptuveni 7% gadījumu kā inficēšanās riska faktors norādīti homoseksuāli dzimumkontakti.
Ārste atzīmē, ka uztraukuma sagādā fakts, ka HIV infekcija izplatās arī jauniešu vidū. „Nevaram ignorēt faktu, ka seksuālajās attiecībās nereti stājas arī pusaudži. Ārste iesaka visiem jauniešiem, kuriem bijis „vieglprātīgas” seksuālās attiecības bez aizsarglīdzekļiem, atnākt uz stacionāru „Latvijas Infektoloģijas centrs”, lai saņemtu speciālista konsultāciju par iespējamiem riskiem HIV infekcijai, kā arī citām seksuāli transmisīvām slimībām. Mediķe norāda – diagnoze HIV – tas vēl nav nāves spriedums, kā uzskatīja agrāk. „Ja ir zināšanas par šo infekciju un cilvēks savlaicīgi griežas pie ārsta–speciālista, ja laicīgi uzsāk speciālo HIV infekcijas novērošanu un ārstēšanu, slimība tiek apturēta. Savas veselības un nākotnes labā nepieciešams uzticēties mediķiem”.
Šobrīd Latvijas Infektoloģijas centrā antiretrovirālo terapiju saņem 584 pacienti, tostarp 28 bērni. Kopumā ārstēšanu šā gada četros mēnešos saņem par 33 cilvēkiem vairāk nekā pērn šajā pat laika periodā. HIV/AIDS ambulatorās nodaļas uzskaitē, kā liecina statistika līdz 1.maijam, atrodas 3658 pacienti (2011.gadā - 3387). Uzskaitē esošo pacientu veselības stāvoklis tiek sistemātiski uzraudzīts, lai nepieciešamības gadījumā uzsāktu ārstēšanu. Latvijā kopumā līdz 2012.gada 1.maijam reģistrēti 5285 saslimušie ar HIV infekciju.
Stacionārā Latvijas Infektoloģijas centrs darbojas AIDS diennakts uzticības tālrunis 67543777, kur var uzzināt vairāk par HIV / AIDS un ar to saistītiem jautājumiem.