Tāpat preses konferences laikā pirmdien ar pērnā gada veikto pārbaužu rezultātu apkopojumu būvniecības jomā klajā nāca Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC). Viens no secinājumiem, kas izdarīts – neviens no pārbaudītajiem Latvijas interneta veikaliem, kuros tirgo būvizstrādājumus, to nedarīja atbilstoši prasībām. Atklātie pārkāpumi saistījās gan ar maldinošām cenām, gan informācijas trūkumu par piedāvātā produkta īpašībām un izmantošanu. Šobrīd gan vairums no tiem jau novērsti.
BVKB atklājis, ka 41% no 756 gada laikā pārbaudītajām sabiedriskajām ēkām ir sliktā stāvoklī, bet 6% no tām pilnīgi vai daļēji liegts izmantot, jo ēkas ir bīstamas. Pie Zolitūdes traģēdijas noveda ēku nepietiekama mehāniska stiprība, tāpēc pēdējos gados birojs šim jautājumam pievērš pastiprinātu uzmanību, pastāstīja tā direktors Druķis. Tas arī izrādījies biežākais iemesls, kādēļ sabiedrisko ēku var atzīt par nedrošu. Mehāniskās nestspējas trūkums konstatēts 62% gadījumu. Nezinātājiem Druķis paskaidro, ka tas gan "nenozīmē, ka ēka jau brūk, taču, ja nekas netiks darīts, tā sabruks tuvāko gadu laikā".
Sabiedrisko ēku vidū labākā stāvoklī ir muzeji un bibliotēkas, taču vissmagākā situācija ir plašizklaižu pasākumu ēkās, no kurām nedroši ir 55%, bet no tirdzniecības ēkām – 52%.
BVKB datus apkopo arī par vides pieejamības jautājumiem. Druķis uzsver, ka ēkas, kas pirms divdesmit vai trīsdesmit gadiem atbilda sabiedrības prasībām, tām vairs neatbilst. "46% gadījumu esam konstatējuši, ka publiskajās telpās nav nodrošināta vides pieejamība. Mēs nerunājam tikai par cilvēkiem ar kustību traucējumiem, bet arī par cilvēkiem ar dzirdes un redzes traucējumiem, runājam arī par māmiņām ar bērniem un veciem cilvēkiem. Sabiedrība noveco, un publiskā telpa ir jāpielāgo," teica BVKB direktors.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena otrdienas, 21.februāra, numurā!
sertificētais
Urciks