Laika ritējuma straujumu pa īstam varam apjaust pie pamanāmām robežšķirtnēm. Jauns mēnesis, jauns gads un… jauna paaudze. Vēl šķietami pavisam nesen, 2010. gadā, tika pieteikta Alfa paaudze jeb bērni, kas "dzimuši ar viedierīci rokās", un nu jau runājam par pavisam jaunu, Beta paaudzi. Ar šo grieķu alfabēta burtu tiek apzīmēti visi kopš šā gada 1. janvāra dzimušie bērni. Bet kādi tad viņi būs? Ar ko tik ļoti atšķirsies no alfām, ja reiz iedalīti jaunā grupā?
SAGAIDĪS XXII GADSIMTU
Šobrīd, protams, ir par agru spriest, par kādiem cilvēkiem izaugs betas. Vecākās no tām vēl nav sasniegušas pat viena mēneša vecumu. Tomēr cilvēces pētniekiem jau ir dažas teorijas, ko varam sagaidīt no gadsimta otrā ceturkšņa bērniem.
Pirmais un matemātiski visvienkāršāk pamatojamais apgalvojums – betas būs pirmā paaudze, kuras pārstāvju vairākums piedzīvos XXII gadsimtu. Ņemot vērā medicīnas sasniegumus un attiecīgi arī cilvēka mūža vidējā ilguma pieaugumu, nodzīvot 75 gadus vajadzētu būt diezgan reāli. Turklāt jāpatur prātā, ka šai paaudzei tiks pieskaitīti visi līdz 2039. gadam dzimušie, tādēļ jaunākajām betām līdz gadsimtu mijai būs jāgaida vien 61 gads.
Citi atzinumi ir vēl aizraujošāki. Austrālijas tendenču un demogrāfijas pētījumu kompānija McCrindle pērn nolēma veikt šodienas jauniešu aptauju, lai saprastu, kādi varētu būt viņu bērni. Ņemot vērā, ka vecāki un viņu uzskati tieši ietekmē bērnus, kā arī prognozējot tehnoloģisko attīstību, zinātnieki izveidojuši diezgan detalizētu vīziju, kādā virzienā dosies nākamā cilvēces paaudze.
AUGS KOPĀ AR MI
Izanalizējot datus, kompānijas vadītājs Marks Makrindls sliecas domāt, ka Beta paaudzes bērnu attiecības ar tehnoloģijām būs vēl ciešākas nekā priekšgājējiem. Alfas no agrām dienām vadījušas brīvo laiku pie ekrāna, savukārt betas augs kopā ar mākslīgo intelektu (MI) un automatizācijas risinājumiem. Beta paaudzei digitālā un fiziskā pasaule saplūdīs vienā. Viņu dzīvē MI un automatizācija būs pilnībā iekļauti ikdienā – sākot no izglītības un darba jautājumiem un beidzot ar veselības aprūpi un izklaidi.
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 10. - 16. janvāra numurā! Žurnāla saturu gan drukātā, gan digitālā formātā iespējams abonēt mūsu jaunajā mājaslapā ŠEIT!