Kā uzņēmēju interešu aizstāvības organizācija jūtas situācijā, kad ir jauna valdība un lielā mērā īstenota nodokļu reforma, kam sekojis plašs neapmierinātības vilnis?
Es šajā postenī esmu četrus gadus, tikmēr valstī ir jau trešā valdība. Kad sāku darboties, premjere bija Laimdota Straujuma, pēc tam ilgu laiku bija Māris Kučinskis, un tagad ir Krišjānis Kariņš. Sākumā mūsu attiecībās vienmēr ir tāda kā taustīšanās, tad saproti, vai mēs esam uz viena viļņa vai ne. Jāsaka, arī ar iepriekšējo valdību ilgu laiku mēs bijām uz viena viļņa, mums bija regulāras tikšanās, mēs faktiski bijām vieni no tiem, kas nāca ar iniciatīvu, ka vajag nodokļu reformu, diemžēl darba rezultāts bija tāds, ka mēs vienā brīdī izlēmām, ka vairs neatbalstīsim nodokļu reformu tajā izpildījumā, kāds bija. Un tagad peld ārā tās problēmas, uz kurām mēs norādījām, – sarežģītība utt. Vienīgais, ko beigās atbalstījām un ko politiķi tagad visās prezentācijās ar lielu lielīšanos rāda, – nulles procentu nodoklis reinvestētai peļņai.
Protams, politika ietekmē to, kas notiek, bet mēs jau pirmsvēlēšanu procesā veicām virkni mājasdarbus, aktīvi strādājām ar visām politiskajām partijām...
...vācāt solījumus?
Ne tikai vācām solījumus, bet arī izstrādājām un izplatījām savu redzējumu, kādai jābūt Latvijas stratēģijai. Galvenais vēstījums mūsu vīzijā – Latvijai ir jākļūst par vietu, kur pulcējas talanti. Ja mēs radīsim apstākļus, lai Latvijā pulcētos talanti, šie talantīgie cilvēki veidos gudrus uzņēmumus un arī valsts pārvalde būs gudrāka.
Doma piesaistīt inteliģentos viesstrādniekus?
Nē, tas ir stāsts arī par savējiem. Šī vīzija nav tikai attiecībā uz ārvalstniekiem, bet arī lai vietējie paliek šajā pulcēšanās vietā. Ko mēs šobrīd redzam? Daudzi gudrie prāti diemžēl aizbrauc, paliek citur, jo šobrīd citas vietas pasaulē piedāvā daudz atraktīvākas izaugsmes iespējas. Tā ir konkurence par cilvēkiem – tas ir skaidri jāsaprot. Mūsu redzējums – šajā savā ziņā nežēlīgajā konkurencē ir jāpiedalās. Mums izdevās šo mūsu vīziju savā ziņā iestrādāt arī pašreizējās valdības deklarācijā, protams, nepilnā mērā, bet pie tā turamies un plānojam turēties arī tālāk.
Kā to realizēt?
Ir vienošanās ar tagadējo premjeru, ka būs dialoga formāts, kurā prezidēs LTRK un valdība un kurā tiks ģenerētas idejas, kā attīstīt Latvijas ekonomiku. Savā ziņā – kā pelnīt, jo līdz šim tāda formāta valstiskā līmenī nav bijis.
Visu interviju lasiet avīzes Diena ceturtdienas, 27. marta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
VVZ
Edgars Šūpolniekam
TUY