Esam priecīgi par iespēju pēc vairāku gadu pārtraukuma Cēsīs atkal uzņemt Londonā dzīvojošo vijolnieku Robertu Balanas – mūziķi, kura pieredze akadēmiskajā mūzikā apvienojas ar popmūzikas, roka un fanka skaņu pasaulēm, radot viņam vien raksturīgu skanējumu.
2021. gadā trīs Balanas – čelliste Margarita Balanas un vijolnieki Kristīne Balanas un Roberts Balanas uzsāka rezidenci Cēsu koncertzālē un īstenoja vairākas koncertprogrammas. Robertam rezidences koncerti bija vieni no pirmajiem Latvijā pēc studijām Londonā, tādēļ šī atkalsatikšanās ir ļoti īpaša.
8. marta vakarā LNSO un Roberta Balanas lasījumā dzirdēsim amerikāņu minimālista Džona Adamsa koncertu elektriskajai vijolei, sempleriem un orķestrim The Dharma at Big Sur, kas savulaik pasūtināts par godu Volta Disneja koncertzāles – Losandželosas filharmoniskā orķestra mājvietas – atklāšanai 2003. gadā. Komponists atzinis, ka šajā koncertā vēlējies atspoguļot ikviena fizisko un garīgo pieredzi, atbraucot un apmetoties uz dzīvi Kalifornijā, pats sevi saukdams par Klusā okeāna piekrastes imigrantu. Klausoties vijolnieka Treisija Silvermana uzstāšanos džeza klubā, Adamss atskārtis, ka īstā mūzikas nozīme, īpaši ārpusrietumu kultūrās, ir starp notīm. Šo ideju viņš nes sev līdzi darba tapšanas procesā. Koncerts divās daļas veltīts komponistiem un Adamsa draugiem Lū Harisonam un Terijam Railijam.
"Ar Aināru esam pazīstami jau vairāk nekā desmit gadus – Londonā biju padzīvojis vien dažus mēnešus, kad piedalījos lielā koncertprojektā, kur apvienojās vairāki Anglijas jauniešu orķestri, atskaņojot Mālera Ceturto simfoniju. Ar šo programmu uzstājāmies Anglijas skaistākajās koncertzālēs, un no šiem koncertiem man palikušas ļoti spilgtas atmiņas. Jau vairākus gadus abi ar Aināru esam domājuši par neparastā Džona Adamsa darba atskaņojumu, un beidzot šī iecere tiks realizēta! Ar nepacietību gaidu koncertu, un man ir milzīgs prieks atkal atgriezties Cēsu koncertzālē, kas man saistās ar silto publikas uzņemšanu, kā arī īpašiem muzikāliem piedzīvojumiem no manas un māsu rezidences 2021. gadā," atklāj Roberts Balanas.
Koncertprogrammas otrajā daļā – Volfgangs Amadejs Mocarts. 1788. gada vasarā (aptuveni deviņu nedēļu laikā) top pēdējās trīs komponista simfonijas: iespējams, bija plāns tās reiz aizvest uz Londonu, taču šī ideja nekad nerealizējās. Tās ar kulmināciju noslēdz viņa darbību simfonijas žanrā un pēdējā no tām – 41. simfonijā Jupiters – sasniegtas visas klasiskās simfonijas virsotnes un mocartiska izcilība.
Biļetes nopērkamas koncertzāles Cēsis kasē, Biļešu paradīzes tirdzniecības vietās un internetā www.bilesuparadize.lv.