Dienvidaustrumāzijas reģions ir ārkārtīgi populārs tūristu galamērķis. Taizeme, Filipīnas, Vjetnama, Indonēzija, Malaizija un Singapūra ik gadu uzņem desmitiem miljonu ārvalstu ceļotāju, kas vēlas izbaudīt eksotiku, lieliskus laikapstākļus, reģionam raksturīgus ēdienus, elpu aizraujošus dabasskatus un atpūtu paradīzei līdzīgās pludmalēs.
Atšķirībā no kaimiņvalstīm uz nelielo Bruneju līdz šim nav plūdušas tūristu straumes. Ceļotāju vidū jau tāpat mazāk populārās reģiona valstis Kambodžu, Laosu un Mjanmu pērn kopā apmeklēja 13 miljoni tūristu, savukārt Bruneju tikai 278 tūkstoši. Tas ir aptuveni tikpat daudz, cik ārvalstu viesu nedēļā uzņem kaimiņos esošā Singapūra. Sultanāts ir iztērējis miljonus sevis reklamēšanā pasaulē, lai jau līdz 2021. gadam dubultotu uzņemto ārzemju tūristu skaitu. Taču dārgo mārketinga kampaņu var apdraudēt islāmticīgās Brunejas šomēnes ieviestais šariata krimināllikums, kas cita starpā paredz nāvessodu par viendzimuma attiecībām un laulības pārkāpšanu. Likums ir izpelnījies cilvēktiesību aizstāvju un rietumvalstu kritiku, un daudzas slavenības un uzņēmumi jau paziņojuši par Brunejas karaliskajai ģimenei piederošo uzņēmumu boikotu. Daži gan norāda, ka jaunais likums ir tikai "kosmētisks".
Barbarisks likums
Ar naftu bagātajā Brunejā, kuru apdzīvo tikai aptuveni 430 tūkstoši cilvēku, pagājušajā nedēļā pilnībā stājās spēkā jau 2013. gadā apstiprinātais kriminālkodekss, kas balstās šariatā – islāma tiesisko, sadzīves un reliģisko normu kopumā, kura pamatā ir musulmaņu svētajos rakstos Korānā iekļautie likumi.
2014. gadā ieviesa likuma pirmo fāzi, kas paredzēja naudassodu un ieslodzījumu par tādiem pārkāpumiem kā nepieklājīga uzvedība sabiedriskā vietā, piektdienas lūgšanu neapmeklēšana vai ārlaulības grūtniecība
Likuma otrā un trešā fāze, kuras stājās spēkā šomēnes, nosaka nāvessodu, nomētājot ar akmeņiem, par tādiem pārkāpumiem kā ārlaulības dzimumsakari, anālais sekss, dzimumsakari starp vīriešiem, izvarošana, aborts, laupīšana un musulmaņu pravieša Muhameda zaimošana.
Savukārt par zādzību var sodīt, amputējot labo plaukstu, bet atkārtota pārkāpuma gadījumā – kreiso pēdu. Par lesbiešu seksu draudēs 40 sitienu ar rīksti.
Atsevišķos gadījumos bargie sodi attieksies tikai uz musulmaņiem, bet citos gadījumos tos piemēros, neraugoties uz reliģisko piederību. Sodīt varēs arī personas, kas rietumvalstīs tiek uzskatītas par nepilngadīgām. Brunejā pret ikvienu, kas ir sasniedzis pubertāti, izturas kā pret pieaugušo. Jaunākus bērnus, kuri ir pietiekami veci, lai atšķirtu "pareizo" no "nepareizā", varēs sodīt ar pērienu.
Bruneja ir pirmā valsts Dienvidaustrumāzijā, kurā nacionālā līmenī ir apstiprināts šariata kriminālkodekss.
Jaunā likuma stāšanās spēkā ir izraisījusi starptautiskas kritikas lavīnu. Pat kaimiņos esošās Malaizija un Indonēzija, kas arī ir konservatīvas musulmaņu valstis, nav pieņēmušas tik stingrus likumus.
"Brunejas jaunais krimināllikums ir barbarisks pašā būtībā, jo paredz arhaiskus sodus par darbībām, kas vispār nebūtu jāuzskata par noziedzīgām," paziņojusi cilvēktiesību organizācija Human Rights Watch. Arī ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs norādījis, ka Bruneja pārkāpj starptautiskās cilvēktiesību normas, kas aizliedz sodīt ar nāvi par viendzimuma attiecībām un laulības pārkāpšanu. Savukārt ANO augstā komisāre cilvēktiesību jautājumos Mišela Bašelē paziņojusi, ka Brunejas kriminālkodekss paredz "cietsirdīgus un necilvēcīgus" sodus, kas pārkāpj cilvēku pamattiesības. ASV, Lielbritānija, Francija, Vācija, Austrālija un citas rietumvalstis arī nosodījušas jauno likumu.
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 12. - 17. aprīļa numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Alla Borisovna
Ja jau tik ļoti necieni ASV,
Amadejs