Atpakaļ pie saknēm jeb Rudenīgs dārzeņu biezenis
Var teikt, ka šis ir uzlabots kartupeļu biezenis, jo tajā ir vēl kālis un selerijas sakne, bet par sakņu biezeni to nevar saukt. Kāpēc? Jo ir vēl arī ziedkāposts! Tomēr var palikt pie "dārzeņu biezeņa", lai arī figurē vēl ķirbis, kas botāniski skaitās oga
Pagatavošanas laiks: 30 minūšu
Daudzums: 3 - 4 porcijas
Sarežģītības pakāpe: vienkārši
Sastāvdaļas:
- 3 vidēji kartupeļi
- 170 g ķirbja
- 150 g kāļa
- 70 g selerijas saknes
- 100 g ziedkāposta
- 200 ml piena
- 30 g sviesta
- šķipsna svaigi rīvēta muskatrieksta
- sāls un pipari pēc garšas
Biezeņa sastāvu var variēt, pievienojot citas saknes: burkānu, saldo kartupeli, pastinaku, pētersīļa sakni utt.
Pasniegšanai:
mikrozaļumi pēc izvēles – man bija sarkano redīsu
Pagatavošana:
1. Kartupeļus, kāli, selerijas sakni nomizo un sagriež gabaliņos, ķirbi var nemizot (ja tas ir Hokaido tipa oranžais, kāds bija man) un arī sagriež gabaliņos. Ziedkāpostu sadala rozetītēs.
2. Visu ber katlā, pārlej ar ūdeni tā, lai tikko nosedz, un vāra uz nelielas uguns apmēram 15 minūšu, līdz dārzeņi mīksti. Ja šķidruma katlā ir par daudz, to nolej – nevis izlietnē, bet krūzītē, jo sanāk ļoti garšīgs un veselīgs dārzeņu buljons. Izvārītos dārzeņus saspiež ar kartupeļu stampu.
3. Katliņā uzsilda pienu, izkausē tajā sviestu un pierīvē muskatriekstu, pieber sāli un piparus pēc garšas. Pielej šo maisījumu sastampātajiem dārzeņiem un ar rokas kuļamo rīku (vai lēnā režīmā ar elektrisko mikseri) sakuļ viendabīgā biezenī.
4. Pasniedz siltu ar papildu sviestiņu un zaļumiem pēc izvēles, var arī kādu dzērvenīti.
Krāsnī ceptas butes
Man šoreiz nepaveicās dabūt vietējās butes, tāpēc iztiku ar aizjūras plekstītēm, bet gatavošanas princips tāpēc nemainās – ja nu gadās brangs pašmāju loms, varbūt vienīgi nedaudz ilgāk jāpacep.
Pagatavošanas laiks: 30 minūšu
Daudzums: 2 mazas butītes
Sarežģītības pakāpe: nekā grūta
Sastāvdaļas:
- 2 nelielas butītes
- sāls un pipari (labāk baltie)
- pēc garšas sviests un olīveļļa
- kaltēts estragons (var arī citu garšaugu pēc izvēles)
- sauja ķirštomātiņu šļuciņa sausā baltvīna
- pāris citrona šķēlīšu
Mūsu pašu butes vēlā rudens pusē ir noēdušās treknākas, tāpēc ir vērts pameklēt vietējo lomu.
Pagatavošana:
1. Manas plekstes bija jau izķidātas, bet, ja gadās nopirkt netīrītu zivi, bez raizēm – butes ir viegli tīrāmas. Iekšas butei atrodas vienkopus pie žaunām, tās var ērti izņemt. Vienīgi, tīrot zivi, jāuzmanās no dzeloņa, kas butei atrodas apakšā pie vēdera.
2. Iztīrītas butes noskalo, nosusina ar virtuves papīra dvieļiem. Tad pārslaka ar olīveļļu, viegli iemasē, apkaisa ar sāli un pipariem, liek uz cepešpannas, kas pārklāta ar cepamo papīru (to pirms tam saburza, lai vieglāk izveidot maliņas uz augšu un šķidrums cepšanās laikā nenotek uz pannas). Pielej šļuciņu baltvīna.
3. Zivīm pārkaisa kaltētu estragonu, uzliek katrai butei divas citrona šķēlītes un uz tām vēl pa nelielai sviesta piciņai. Līdzās zivīm savieto ķirštomātiņus, katram pirms tam iedurot ar dakšiņu.
4. Liek 210 grādos sakarsētā cepeškrāsnī un cep apmēram 20 minūšu. Beigās var uzregulēt grila režīmu uz pāris minūtēm, lai smuki aprauj.