Limbažu tautas lietišķās mākslas studijas Dzilna dalībnieces šogad bija sarūpējušas kolekciju Ceļā uz pirmajiem latviešu dziedāšanas svētkiem. Četrpadsmit dāmu un kungu pilsētas tipa tērpi, kas 90% apjomā ir pašu rokām radīti, ļāva pagriezt laika ratu 150 gadu tālā pagātnē un iejusties pirmo Dziesmu svētku gaisotnē. Un pārliecināties, ka vārdi Raimonda Paula un Jāņa Petera dziesmā Manai dzimtenei "Nāk vīri pelēkos vadmalas svārkos, dimd Rīga, un pirmie dziedāšanas svētki ir sākušies..." – nav īsti pareizi. Izrādās – to laiku dalībnieku un skatītāju tērpu buķete bija krietni raibāka!
UNIKĀLA KOLEKCIJA
Limbažnieces aizvadītajos svētkos saņēma speciālbalvu atsevišķā nominācijā un jau atkārtoti apliecināja savu meistarību, pierādot, ka ne velti 2018. gadā tām pasniedza arī lielo balvu par vasaras linu tērpu kolekciju.
"Tik liela atzinība – speciālbalva atsevišķā nominācijā – bija liels un patīkams pārsteigums gan studijas dalībniecēm, gan man," atzīst studijas vadītāja Baiba Vaivare, kura Dzilnas veidoto kolekciju nosauc par unikālu, dziļā izpētē balstītu. Gan toreiz, gan šajā reizē pirms ķeršanās pie izpildījuma amatnieces pamatīgi "iebraukušas tematā»: tikās ar šīs jomas vadošajiem zinātniekiem un meistariem, iepazinās ar muzeju materiāliem un grāmatām. Tā, lai varētu dot pēc iespējas plašāku un pamatīgāku ieskatu konkrētajā laika posmā. «Piemēram, vasaras linu tērpus veidojām tā, lai parādītu to mainīgo dabu – sākot no goda kārtas ar greznām detaļām līdz ikdienas apģērbam, kurš, krietni pavalkāts, pārtop par tādu, kas nēsājams lauku darbos. Līdz ar to bija gan zīda lakati ar bārkstīm un greznas aubes, gan linu lakatiņi un priekšauti," stāsta Vaivare.
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 11.-17. augusta numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!