Bobs Geldofs un Midžs Jūrs iegājuši vēsturē kā divi mūziķi, kuri 1984. gada novembrī trijās nedēļās paveica šķietami neiespējamo, gan sarakstot tā gada Ziemassvētku laika populārāko dziesmu, gan parūpējoties par tās ieskaņošanu un izdošanu, raksta The Guardian, uzsverot, ka Band Aid bija iesaistītas 36 tālaika britu un īru popzvaigznes. Tas, ka korī iztrūka smagāku roku spēlējošu mūziķu, saistīts ne jau ar viņu nevēlēšanos piedalīties šajā, kā tagad to sauktu, projektā, bet gan ar idejas autoru koncepciju, kas paredzēja liriskas un visplašākajam klausītāju lokam piemērotas lipīgas dziesmas izdošanu.
1984. gada 25. novembrī Geldofa un Midža uzrunātie mūziķi, no kuriem daudziem bija tikai ļoti aptuvena nojausma par to, kādam vajadzētu būt viņu darba rezultātam, sapulcējās skaņu ierakstu studijā Londonas Notinghilas apkaimē un patiesi radošā un entuziasma pārpildītā noskaņā ierakstīja singlu, kas tika izdots 7. decembrī un jau pēc īsa brīža sasniedza britu (un vēlāk arī citu valstu hitparāžu) augstākās vietas.
Tolaik mūziķu kopīga iesaistīšanās šādos labdarības pasākumos bija kas jauns, uzsver Billboard, norādot, ka tas bijis viens no iemesliem, kādēļ lielā steigā tapušajai dziesmai bija tik milzīgi komerciāli panākumi, uz kādiem pat ne tuvu necerēja idejas autori. Astoņi miljoni sterliņu mārciņu (mūsdienu izteiksmē vairāk nekā 32 miljoni britu naudiņu jeb vairāk nekā 38 miljoni eiro) – tik lielu summu palīdzībai badā esošajiem etiopiešiem bija izdevies savākt līdz 1985. gada nogalei.
Dziesma, jau piesaistot citas paaudzes popmūzikas zvaigznes, no jauna izdota vēl vairākas reizes, bet šogad visi trīs oficiālie ieraksti sakompilēti jaunā versijā, kas pirmatskaņojumu BBC piedzīvos tieši 25. novembra rītā.
IMPULSS NO BBC
1984. gadā pretēji Džordža Orvela biedējošajām prognozēm vēl nebija iestājies laiks, kad "Lielais brālis" kontrolēja visu. Informācijas tehnoloģijas gan bija attīstījušās, taču mūsdienu izpratnē atradās bērna autiņos, skaidro LiveScience.com. Nesalīdzināmi lielāka loma tolaik bija profesionāliem žurnālistiem, kuriem bija pa spēkam rakstīt vai videoformātā skaidrot notikumus un problēmas, kas bija gana būtiskas, taču šķietami skāra vien pasaules malu. Žurnālista talants krīžu atspoguļošanā, lai gan spēlēja lielu lomu, nebija noteicošais faktors, jo bez izdevēju akcepta un finansiāla atbalsta doties komandējumos nebija iespējams.
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 22. - 28. novembra numurā! Žurnāla saturu gan drukātā, gan digitālā formātā iespējams abonēt mūsu jaunajā mājaslapā ŠEIT!