Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Klasiskais Jaunais gads

jeb Interesantākās 2025. gada sākuma ieceres teātros, kas sola ne tikai pašmāju meistaru pirmizrādes, bet arī viesus no citām valstīm

Gads ir sācies, bet sezona vēl knapi pusē. Ar laika skaitīšanu teātros ir sarežģīti, arī balvas Latvijā dala par sezonu, nevis gadu kā dažās citās kaimiņzemēs. Taču, ja skatāmies, ko nesīs gada pirmie mēneši, var atrast ne vienu vien iemeslu, lai ierēķinātu sev brīvu vakaru un apmeklētu teātri.

Turklāt runa nav tikai par pirmizrādēm – piemēram, rīdziniekiem ir ekskluzīva iespēja janvārī noskatīties pilnu Elmāra Seņkova Liepājas teātrī iestudēto triloģiju – Šekspīrs, Grimmi un Grieķi.

Un, ja jau sākam runāt par viesizrādēm, tad februārī Latvijas Nacionālā teātra skatuvi iemēģinās slavenā horeogrāfa Akrama Hāna darbs Chotto Desh, bet Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī vairākas izrādes sola Igaunijas Krievu teātris, tostarp redzēsim divus Dmitrija Petrenko iestudējumus – par XX gadsimta sākuma dzejnieku likteņiem un radošajiem darbiem vēsta muzikāla izrāde Ļoti daudz saules, bet tēva un dēla attiecību drāmu risina Saistītie. Intriģējošs šķiet arī Sergeja Golomazova iestudējums Dubrovskis, kura galvenais varonis pielīdzināts Robinam Hudam. Februāra beigās to visu un vēl divus iestudējumus var skatīt Rīgā, pirms un pēc tam – tikai aizbraucot uz Tallinu.

NO ŠEKSPĪRA LĪDZ SPRĪDĪTIM

Pašmāju teātru pirmizrāžu puķpodiņos briest klasika. Viesturs Kairišs Dailes teātrī veido Viljama Šekspīra Sapni vasaras naktī – komēdiju par mīlētājiem un amatierteātra aktieriem, kuri, spriežot pēc publiskotā lomu sadalījuma, no amatniekiem pārvērtušies par karavīriem. Arturs Krūzkops, pavisam nesen nospēlējis efektīgu Paku Nacionālajā teātrī, tagad paaugstināts par viņa priekšnieku – laumu karali Oberonu –, bet Paks savukārt pārvērties par Pasku, turklāt viņu atveidos Ilze Ķuzule-Skrastiņa. Jāatgādina, ka Viesturs Kairišs ar Šekspīra lugas tēliem nesastopas pirmo reizi – viņa radošajā biogrāfijā ir Bendžamina Britena operas iestudējums Berlīnes Komiskajā operā, kur, starp citu, Paka lomā bija latviešu aktieris, vācu valodā brīvi runājošais Gundars Āboliņš. 

Šekspīru par pamatu ņēmis dramaturgs Artūrs Dīcis, kura lugu Lēdija Makbeta februārī Lauras Grozas režijā parādīs Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātris. Makbets ilgus gadus nesis nolādētās lugas reputāciju, to iestudēja reti, bet kara apstākļos luga aktualizējusies, to rāda Daugavpilī (angļu valodā!), tiek atjaunots Viestura Meikšāna veiktais Džuzepes Verdi operas iestudējums Latvijas Nacionālajā operā un baletā, Makbetu ar lieliem panākumiem rāda Tallinā un Panevēžā. Taču Čehova teātrī fokuss būs uz lēdiju, tātad stāsts būs atšķirīgs.

Klasika neapšaubāmi ir arī Annas Brigaderes Sprīdītis – Reinis Suhanovs to sola 1.–5. klases skolēniem Valmieras teātrī. Es piederu pie paaudzes, kas ir redzējusi Māras Ķimeles Sprīdīti Valmierā 1982. gadā, protams, ir Gunāra Pieša filma, ir Spreideits Daugavpilī, ir Jēkaba Nīmaņa pavisam nesen tapusī versija Jaunajā Rīgas teātrī, tomēr katra jauna pasakas interpretācija slēpj ko negaidītu. Kāpēc lai Sprīdītis Valmierā būtu izņēmums?

JAUNIE UN DAUDZSOLOŠIE

Un vēl – janvārī kā petardes sprāgs trīs Latvijas Kultūras akadēmijas studentu diplomdarbi. Matīss Kaža, kurš gan tagad pasaulē vairāk pazīstams kā filmas Straume producents un turpina vākt balvas, pagājušajā sezonā saņēma Spēlmaņu nakts balvu par režiju Latvijas Nacionālā teātra izrādei Maigā vara. Jaunajā izrādē Degošie, kas radīta, iedvesmojoties no Ainas Rendas romāna Avots, bet pārceļot darbību uz mūsdienu ASV, divi arhitekti nonāks realitātes šovā, kur ikkatram viņu solim seko kameras, sabiedrības komentāri un jau iepriekš scenārijā paredzētas intrigas. Līdztekus studentiem uz skatuves redzēsim arī Egonu Dombrovski un Gerdu Lapošku.

Kārlis Krūmiņš janvāra vidū sola laikmetīgu masku komēdiju Sapņotāji, kuras trumpji būšot dzirkstošs humors, groteski tēli un precīzi notverta dzīves absurdā daba. Izrādes centrā būs aktierspēle ar izteiktu fiziskumu, augstu temporitmu un piesātinātu emocionalitāti.

Visbeidzot 31. janvārī (konkurējot ar Dailes teātra pirmizrādi) pie skatītājiem nāks Bendes meitiņa – režisores Nellijas Spūles versija par Kārļa Skalbes pasaku Līvas Jevdokimovas dramatizējumā. Izrāde adresēta bērniem no astoņu gadu vecuma.

Un vēl jāpiebilst – līdz šim studentu izrādes skatījāmies Zirgu pastā, toties nākamgad jauniestudējumi taps Tabakas fabrikas Mazajā zālē, ko pazīstam no laikiem, kad tur spēlēja Jaunais Rīgas teātris. 


KAM BAIL NO VIRDŽĪNIJAS VULFAS? ★★★★★

REŽISORE INESE MIČULE

VALMIERAS TEĀTRIS

Nežēlīga un talantīga vienlaikus ir šī attiecību drāma trīs cēlienos, kas prasa no skatītāja iegremdēšanos psiholoģisku problēmu atvaros. Četri lieliski aktieri neliks vilties – gan centrālais pāris Elīnas Vānes un Mārtiņa Liepas atveidojumā, gan jaunie – Ieva Estere Barkāne, kura par Zaķa lomu saņēma Spēlmaņu nakts balvu, un Krišjānis Strods. 

 

KUR PAZUDA VALSTS ★★★★

REŽISORS TOMS TREINIS

DAILES TEĀTRIS

Alūksnē viesosies Dailes teātra izrāde, kas no mūsdienu perspektīvas analizē situāciju Latvijas valstij liktenīgā brīdī, kad PSRS tai pieteica ultimātu un okupēja it kā ar Valsts prezidenta Ulmaņa piekrišanu. Būtiska un svarīga izrāde, un ir liels prieks, ka ar to teātris viesojas arī reģionos. Kārļa Ulmaņa lomā Imants Strads, kurš jau atveidojis vairākas citas vēsturiskas personas teātrī un kino.

 

EMĪLS UN BERLĪNES ZĒNI ★★★★★

REŽISORS ĢIRTS ŠOLIS

LATVIJAS LEĻĻU TEĀTRIS

Līdztekus izrādēm Gangsteromīte un Sibīrijas haiku Leļļu teātris uz Liepāju viesizrādēs ved 2014. gadā iestudēto Ēriha Kestnera romāna dramatizējumu par puikām un meitenēm Berlīnē, kas dzen pēdas nelietīgam zaglim. Vizuāli aizraujoši atrisināts inscenējums, kuru noskatoties vismaz uz laiku rodas sajūta, ka labāka pasaule ir iespējama.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

Žurnāla "SestDiena" publikācijas

Vairāk Žurnāla "SestDiena" publikācijas


Aktuāli


Šonedēļ SestDienā

Vairāk Šonedēļ SestDienā


SestDienas salons

Vairāk SestDienas salons


Pasaule

Vairāk Pasaule


Politika

Vairāk Politika


Tēma

Vairāk Tēma


Pieredze

Vairāk Pieredze


In memoriam

Vairāk In memoriam


Tuvplānā

Vairāk Tuvplānā


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


Latvijai vajag

Vairāk Latvijai vajag


SestDienas receptes

Vairāk SestDienas receptes


Dienasgrāmata

Vairāk Dienasgrāmata