Pauls Daija par lasīšanu ar ausīm, par to, kāpēc XVIII gadsimtā zemnieki padomu
grāmatas negribēja ņemt nopietni, un par to, kāpēc latvieši nepārvācojās.
Kas tad īsti ir izaudzis – vīriešu "krāniņš" vai ego? Šāds jautājums nāk prātā, iepazīstoties ar Turcijas mākslas vēsturnieku veiktā pētījuma rezultātiem. Viņi noskaidrojuši, ka kopš renesanses perioda kailu vīriešu skulptūrās un gleznās dzimumloceklis kļuvis aizvien lielāks.
Pirms 60 gadiem Apvienotās Karalistes mūzikas veikalu plauktos nonāca
grupas The Beatles pirmā ilgspēlējošā skaņu plate Please Please Me, kurā
bija apkopotas 14 kompozīcijas – gan pašu grupas dalībnieku, gan citu autoru
sacerētas. Ar šo brīdi arī sākās tagad jau leģendārā Liverpūles četrinieka ceļš
uz pasaules slavas virsotnēm.
Piecu gadu laikā Latvijas Dabas fonds kopā ar ekspertiem un vienpadsmit saimniecībām atjaunojis 720 hektāru izzūdošo Latvijas dabisko pļavu. Ar 11 cilvēku stāstiem par šo pieredzi fonds aicina šajā darbā iesaistīties arī citus, bet SestDiena piedāvā ielūkoties dažos pļavu atjaunotāju portretos.
Apjomīgā genoma pētījumā noskaidrots, ka ilgo aukstuma periodu pārdzīvojuši tikai Dienvideiropā mītošie cilvēki, kam vēlāk pievienojušies jauni kaimiņi.
Pirms 120 gadiem ASV prezidents Teodors Rūzvelts parakstīja rīkojumu, piešķirot nacionālā rezervāta statusu Floridas austrumos esošajai Pelikānu salai un liekot pamatus dabas rezervātu sistēmas izveidei. Pašlaik šajā sistēmā ir jau 568 dabas rezervāti.
Pirms 85 gadiem Saūda Arābijas austrumos no kāda naftas urbuma sāka plūst tik daudz naftas, ka kļuva skaidrs: melnā zelta komerciālā ieguve šajā vietā atmaksāsies. Tobrīd gan reti kurš nojauta, ka uzietas lielākās naftas atradnes pasaulē.
Kas gan tas ir par "zvēru", kas piespieda milzīgo korporāciju Google izsludināt "sarkanā koda" trauksmi bailēs par plaši lietotās meklēšanas programmas izspiešanu no tirgus? Kas pirmoreiz par savas profesijas nākotni liek aizdomāties juristiem, tekstu autoriem un pat dzejniekiem? Iepazīstieties – tas ir ChatGPT jeb jaunais sarunbots, kas dažu mēnešu laikā jau paguvis sevi pierādīt.
Mazliet vairāk par diviem mēnešiem atlicis līdz brīdim, kad Lielbritānijas pilsētā Liverpūlē, spožām gaismām pielieta, skatītājiem tiks atklāta starptautiskā dziesmu konkursa Eirovīzijas lielā skatuve.
Pētot dižpārdokļu statusu ieguvušo filmu sarakstus, nevar nepamanīt, cik bieži to augšgalā nonāk darbi par slepkavībām, noziegumiem un to izmeklē šanu.
Starptautiskās Olimpiskās komitejas (SOK) iniciatīva pētīt veidus, kā Krievijas un Baltkrievijas sportisti varētu startēt Parīzes olimpiādē, izsaukusi plašu rezonansi pasaulē, tostarp arī Latvijā.
Seno ēģiptiešu balzamēšanas prasmes patiesi ir apbrīnas vērtas, jo mumificēto valdnieku mirstīgās atliekas saglabājušās tūkstošgadēm ilgi. Beidzot zinātnieki noskaidrojuši, no kā veidots laika pārbaudi izturējušais maisījums.
Pirms 175 gadiem Londonā tika publicēts Kārļa Marksa un Frīdriha Engelsa sacerētais Komunistiskās partijas manifests – politisks pamflets ar apgalvojumu, ka visa pasaules vēsture ir nebeidzama šķiru cīņa, kas neizbēgami noslēgsies ar proletariāta uzvaru.