Arī 2025. gads lielā mērā aizritēs Donalda Trampa zīmē, un tiešs viņa uzvaras pagājušā gada nogalē notikušajās ASV prezidenta vēlēšanās rezultāts būs jūtams tālu aiz Savienoto Valstu robežām. Visticamāk, kamēr Tramps un viņa komanda centīsies nostiprināt savu uzvaru arī birokrātiskā un sistēmiskā līmenī, daudzās rietumvalstīs vērsīsies plašumā viņam radniecīgu politiķu idejas. Tāpat šajā gadā pasaules uzmanības centrā aizvien atradīsies Ukraina un Izraēla, kā arī, iespējams, Sīrija.
TRAMPA UZVARAS SEKAS
Visticamāk, galvenais 2025. gada politiskais process pasaulē būs iekšpolitiskā cīņa ASV, prezidentam Donaldam Trampam un viņa atbalstītājiem cenšoties pilnā mērā pārņemt visas varas sviras, bet viņa pretiniekiem – sabotējot Trampa un viņa komandas lēmumus un cenšoties diskreditēt prezidentu vēlētāju acīs. Jau jaunos apstākļos tiks mēģināts atkārtot to pašu situāciju, kāda izveidojās pēc Trampa uzvaras 2016. gada vēlēšanās.
Taču šoreiz apstākļi ir citi, tostarp tāpēc, ka Tramps, kurš ASV prezidenta amatā oficiāli stāsies 20. janvārī, acīmredzami ir mācījies no pirmajā prezidentūrā pieļautajām kļūdām un uz Vašingtonu dosies jau savas, pārliecinātu lojālistu komandas priekšgalā. Lai arī atsevišķus Trampa nominētos pretendentus uz augstiem amatiem var uzskatīt par zināmā mērā odioziem, par viņu lojalitāti tieši ievēlētajam prezidentam nav nekādu šaubu. Tā tad arī būs galvenā atšķirība no 2017. gada, kad ievērojamu daļu jaunās administrācijas veidoja republikāņi antitrampisti. Tagad šāda situācija pieļauta vairs netiks.
Kā uzsver virkne mediju, ievērojami mainījies arī pats Tramps. Viņš spējis nevis vienkārši, bet gan pārliecinoši atgriezties Baltajā namā, neraugoties uz visām pret viņu izvērstajām kampaņām, izmeklēšanu, tiesu prāvām un pat atentātu mēģinājumiem. Tramps un viņa komanda acīmredzami ir noskaņoti aktīvi rīkoties, lai nākamajam MAGA (kustības Make America Great Again) līderim, kurš, visticamāk, būs Trampa viceprezidents Džeimss Venss, ko līdzīgu piedzīvot vairs nenāktos.
Par instrumentiem šajā cīņā acīmredzami kļūs dažādas izmeklēšanas un tiesas prāvas, vidēja un zemāka līmeņa amatpersonu nomaiņa u. c., turklāt process ne tuvu nebūs vienkāršs, jo Trampa politiskajiem pretiniekiem atkāpties nav kur, bet, ko zaudēt, ir ļoti daudz. Vēl sarežģītāku šo gaidāmo cīņu padara fakts, ka to nav iespējams reducēt vienkārši līdz nacionālkonservatīvo republikāņu trampistu un liberālās globalizācijas piekritēju jeb demokrātu konfrontācijai. Vispirms jau tāpēc, ka abās partijās ir gana liels skaits cilvēku, kuru uzskati atšķiras no partiju oficiālā viedokļa. Ir, piemēram, konservatīvie demokrāti, kuri simpatizē Trampam, un daži no viņiem – piemēram, Roberts Kenedijs jaunākais un Talsija Geberda – jau ir pārgājuši viņa nometnē, un klasiskie republikāņi, kuriem daudzi no demokrātu uzstādījumiem ir tuvāki nekā MAGA politika.
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 3. - 9. janvāra numurā! Žurnāla saturu gan drukātā, gan digitālā formātā iespējams abonēt mūsu jaunajā mājaslapā ŠEIT!