Visprātīgākais esot nepieķerties lietām un vietām. Pat cilvēkiem. Bet tāda nu ir mūsu daba – laiku pa laikam tam ļauties, un kāpēc gan ne? Ja gadās bez steigas iet cauri Vecrīgai un gribas kaut kur piestāt uz kādu kafiju, tēju, alus kausu, picu vai burgeru, Krogs Aptieka vai bārs I Love You daudziem bija pirmās vietas, kas nāca prātā. Jo tajās iegriezties vienmēr ir bijis patīkami, kaut reizē arī riskanti – tur gaidīja iespēja satikt pazīstamus cilvēkus un atjēgties, kad neskaitāmas stundas paskrējušas un jau iestājusies tumsa. Ejot pa Mazo Miesnieku vai Aldaru ielu, paiet šiem krogiem garām nevarēja, jo cilvēku pūlīšos, kas iznākuši uzsmēķēt vai tāpat vien paelpot svaigu gaisu, gandrīz vienmēr atradās kāds draugs vai paziņa. Ja vēl vasara, kad ārā terases, tad šīm ielām labāk mest līkumu, ja vienpatība un steidzīgums tai brīdī pirmajā vietā.
Lielu lomu cilvēku pulcēšanā un arī filtrēšanā spēlēja muzikālais formāts – I Love You cilvēki savējo definēja kā kroga saimniekiem un draugiem tīkamo indī, kaut tas arī ir bezgala stiepjams jēdziens, bet Aptiekā pamatā skanēja vecs un jauns, smags un nesmags roks, kas pašam saimniekam – Amerikā dzimušajam latvietim krodziniekam un mūziķim (grupa Mācītājs On Acid) Kristapam Krēsliņam – gāja pie sirds. Abiem krogiem, kas pagājušogad nosvinēja arī pusapaļu un apaļu jubileju – I Love You piecpadsmit un Aptieka desmit –, šī gadu tūkstoša pirmajās desmitgadēs Vecrīgā bija tāds pats pievilkšanas spēks kā pirmajam īru krogam Paddy Whelan’s Grēcinieku ielā un mākslinieku kafejnīcai-galerijai M6 Mārstaļu ielā deviņdesmitajos gados.
Mēs neatdosim Vecrīgu!
Runas par to, ka Vecrīga ir pārdota tūristiem un vietējiem tur vairs nav ko darīt, gaisā virmoja jau laikā, kad I Love You un Krogs Aptieka vēl nebija atvērti. Notika aktivitātes Andrejsalā, Tērbatas ielā tika atvērta Bufete Gauja, Aristida Briāna ielā – Piens, drīz vien vēl citi krogi ap tiem, nedaudz vēlāk Lāčplēša un Skolas ielas stūrī – Kaņepes Kultūras centrs, un nu jau arī ap to saaugušas citas radošo un tamlīdzīgo cilvēku pulcēšanās vietas.
I Love You un Krogs Aptieka jau no paša sākuma bija kā protests, kā vēlme neatdot mūsu Vecrīgu un pie tās vēl turēties kaut pēdējiem spēkiem. Gan jau tā nemaz nebija domāts, bet vienkārši sanāca.
Protams, Vecrīgas iedzīvotājiem šis tas nepatika, un reizēm naktīs krogos ienāca policisti, kuru sejās arī nereti bija nolasāma attieksme pret tiem, kuri viņus lieki tramdījuši izsaucot, jo sazin kāpēc tie nevis izvēlējušies klusos guļamrajonus, bet nopirkuši vai noīrējuši dzīvokli centrā virs kroga. Protams, likums paliek likums un pēc pulksten 23 ar trokšņošanu jāuzmanās, lai nebūtu jāmaksā soda nauda. Vismaz no tā dzīvokļa, kas atradās tieši virs I Love You, policiju nesauca, jo tur vairākus gadus mitinājās viņu labs draugs – radiodīdžejs Toms Grēviņš, kuram bārs bija tikpat kā savas mājvietas turpinājums apakšstāvā. Viņš arī bija viens no pirmajiem, kurš tur spēlēja ballītes no vinila platēm, jo bārs iegādājās atskaņotājus, lai dīdžeji varētu savu piedāvājumu atskaņot tieši no šī formāta. Tad vismaz ir skaidrs, ka viņi patiešām atskaņo savu mīļāko mūziku, jo plates nav lētas, un neviens taču netērēs savu naudu, lai pirktu kaut ko tādu, kas pašam nepatīk!
Līdz ar to diskžokeju jeb dīdžeju darbība I Love You bija nevis darbs, bet bauda. Tu nāc nevis strādāt, bet atskaņot sev patīkamu mūziku, lai to baudītu kopā ar citiem cilvēkiem, nevis viens pats čībās savās mājās. To pašu dzejnieks un dīdžejs Henriks Eliass Zēgners saka par Aptieku – tur spēlēt paticis vislabāk, jo viņš vienmēr juties pavisam brīvs savas atskaņojamās mūzikas izvēlē. Turklāt abiem šiem bāriem draudzīgas grupas to pagrabos regulāri spēlēja arī koncertus, un ar tiem vēl viss nebeidzās. Aptieka ik gadu īpašā ceremonijā piešķīra savas balvas labākajām grupām, dīdžejiem, videoklipu režisoriem un citiem nozīmīgiem cilvēkiem. Kā tas radās? Reiz Kristaps, kā jau amerikānis, kuram pēc vispārējiem priekšstatiem vienmēr jābūt kovboja cepurei galvā, tika aicināts pasniegt Latvijas Mūzikas ierakstu balvu kantri kategorijā, kaut tā viņam nekad nav bijusi īpaši tuva. Toties tā dzima ideja pašam par savu balvu, ko ik gadu piešķirt, – masīvu metāla kluci uz podesta Aptiekas logo formā, kura autors ir metālmākslinieks Uģis Baumanis – viens no kolorītākajiem un pastāvīgākajiem kroga apmeklētājiem.
Vairāk par Vecrīgas bāriem - _Krogu Aptieka_ un _I Love You_ - lasiet žurnāla SestDiena 11. - 17. janvāra numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!