Daudzi ir pieredzējuši situāciju, kad teātra izrādes vai sporta pasākuma pārtraukumā ir stipra vajadzība apmeklēt tualeti, bet uz to nākas gaidīt rindā. Parasti rindas pie sieviešu tualetēm ir garākas un uz priekšu kustas lēnāk nekā pie vīriešu labierīcībām. "Ko jūs tur tik ilgi varat darīt?" vīrieši nereti jautā dāmām. Kungu vidū ir izplatīts viedoklis, ka sievietes tualetē nevis nokārto dabiskās vajadzības, bet klačojas, krāso lūpas un dara vēl simtiem nevajadzīgu lietu. Tomēr patiesie iemesli, kāpēc viņām ir ilgāk jāgaida, lai iekļūtu dāmistabā, ir pavisam citi – gan tādi, kurus nevar ietekmēt, gan tādi, kuri ir praktiski atrisināmi, piemēram, uzbūvējot vairāk sieviešu tualešu. Feministi uzskata, ka sieviešu rindas pie publiskajām tualetēm ir apliecinājums ikdienas seksismam. Daudzi kā risinājumu piedāvā atteikšanos no sabiedrisko tualešu nošķiršanas dzimumos un uniseksa jeb dzimumneitrālu tualešu izveidošanu, ko atsevišķās valstīs jau dara.
Tualetē uzturas ilgāk
Pirms diviem gadiem tirgus pētījumu firmas YouGov veiktā aptaujā Apvienotajā Karalistē 59% sieviešu un 11% vīriešu atbildēja, ka "ļoti bieži" vai "diezgan bieži" sabiedriskās vietās gaida rindā uz tualeti. Savukārt Gentes Universitātes Beļģijā zinātnieki Kurts Vanhautegems un Vauters Rogīsts pirms dažiem gadiem nāca klajā ar aprēķiniem, ka vīrieši tualetē pavada vidēji 60, bet sievietes 90 sekundes, kas ir par 50% ilgāk. "Pretēji vispārīgajam uzskatam mēs tualetēs neapspriežam vīriešus un neapmaināmies ar lūpu krāsu lietošanas trikiem (lai gan dažkārt tas notiek). Parasti mēs tur darām to, kāpēc esam tur ieradušās, – čurājam," raksta jaunzēlandiešu žurnāliste Mišela Dafa.
Tam, kāpēc sievietes un meitenes mēdz pavadīt ilgāku laiku tualetē nekā vīrieši un zēni, pirmkārt, ir fizioloģiski un sociāli iemesli. Dāmām biežāk nekā kungiem vajag urinēt, jo īpaši tad, kad viņas gaida bērniņu. Sievietēm biežāk ir sastopamas urīnizvadkanālu infekcijas un urīna nesaturēšana. Viņām ir arī mēnešreizes, kuru dēļ labierīcības jāapmeklē regulārāk. Lai sieviete spētu pačurāt, viņai ir jāapsēžas, bet pirms tam var nākties novilkt pat vairākas drēbju kārtas. Māmiņas publiskās tualetes izmanto arī, lai ar krūti pabarotu zīdaiņus un pačurinātu lielākus bērnus. Viss iepriekš minētais parasti ir jāpaveic dažus kvadrātmetrus šaurā kabīnē.
Taču, neskatoties uz visu iepriekš pausto, sabiedriskās vietās, vai tas būtu kinoteātris vai stadions, sieviešu un vīriešu tualetes parasti aizņem vienādi lielu platību. Tajā pašā laikā kungu labierīcībās ir vairāk telpas dabisko vajadzību nokārtošanai, jo pisuāri aizņem mazāk vietas nekā kabīnes, tāpēc lielāks skaits vīriešu var tās vienlaicīgi izmantot. Gentes Universitātes pētnieki lēš, ka publiskajās tualetēs vīriešiem ir atvēlēts vidēji par 20 līdz 30% vairāk vietas, kur pačurāt, nekā sievietēm. Gadu gaitā ir radīti dažāda dizaina sieviešu pisuāri un pat somiņā līdznēsājamas piltuves, kas atļauj sievietēm pačurāt stāvus, taču šie izgudrojumi nav ne iekarojuši popularitāti, ne palīdzējuši mazināt sieviešu rindas pie tualetēm lielveikalos, teātros un sporta pasākumos.
ASV savulaik pat aizsākās tā dēvētā potty parity (tiešā tulkojumā – naktspodu paritāte) kustība, kuras sākotnējais mērķis bija panākt, lai sievietēm un vīriešiem sabiedriskās ēkās būtu nodrošināta vienāda tualešu platība. Vēl līdz pagājušā gadsimta astoņdesmitajiem gadiem ASV stadionu būvniecības normatīvos bija uzsvērts, ka vīriešiem ir jānodrošina vairāk tualešu nekā sievietēm. Tas balstījās pieņēmumā, ka vairākums sporta līdzjutēju ir vīrieši. Arī vairākumā vēsturisko publisko ēku sieviešu tualetes bija nelielas vai to pat nebija vispār, jo savulaik valdīja uzskats, ka dāmām nav jāpiedalās sabiedriskajā dzīvē, tāpēc viņas šīs labierīcības neizmantos. Piemēram, Vašingtonas Kapitolijā, kur atrodas ASV Kongress, pirmo sieviešu tualeti atvēra tikai 1962. gadā. Kongresa apakšnamā – Pārstāvju palātā – 2011. gadā uzbūvēja sieviešu tualeti blakus sēžu zālei.
Vaino seksismu
Mūsdienās potty parity kustības sekotāji norāda, ka galvenais nav nodrošināt, lai sieviešu un vīriešu tualešu platība būtu vienāda, bet gan izlīdzināt vidējo laiku, ko sievietes un vīrieši pavada, gaidot uz labierīcībām. To varētu panākt, būtiski palielinot sieviešu tualešu skaitu sabiedriskās vietās.
Feministes uzskata, ka būtiskākais šķērslis, lai izskaustu sieviešu rindas pie tualetēm, ir seksisms, jo, piemēram, ASV aptuveni 83% reģistrēto arhitektu un tikpat daudz dažāda līmeņa likumdevēju ir vīrieši, kuriem neesot ilgi jāgaida, lai pačurātu, tāpēc vairākums no viņiem nespējot iedziļināties sieviešu vajadzībās. «Sievietes stāv rindās pie tualetēm ne tāpēc, ka būtu patmīlīgas vai iedomīgas. Mēs stāvam rindās tāpēc, ka mūsu ķermenis vēsturiski ir kaunināts, ignorēts un uzskatīts par nevērtīgu, lai par to rūpētos un atzītu. Mums nevajadzētu atlikt uz vēlāku laiku vai gaidīt, lai varētu publiskās vietās nokārtot savas dabiskās vajadzības,» sieviešu tiesību aktīviste un publiciste Soraja Čemalija prāto savā viedokļrakstā, ko ir publicējis izdevums Time.
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 1. - 7. februāra numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Irlielāmērāticams
lavanda
Lecam bedrē!