Koronavīrusa pandēmija faktiski ir apturējusi pasaules ekonomiku. Pakļaujoties valdību ieviestajiem cilvēku pulcēšanās ierobežojumiem, daudzviet darbu ir pārtraukuši gan lieli rūpniecības uzņēmumi, gan viesnīcas un kafejnīcas. Valstu robežas ir slēgtas, tāpēc pamatīgi cieš starptautiskā tirdzniecība un tūrisms.
Globālā paralīze ietekmē arī noziedzniekus. Pārvietošanās ierobežojumu dēļ ielās ir mazāk cilvēku, tāpēc atsevišķās valstīs pēdējā mēnesī ir reģistrēts mazāks skaits kabatzādzību un auto zādzību. Retāk apzog arī dzīvokļus, jo liela daļa cilvēku strādā no mājām. Dienvidamerikas narkokarteļiem ir slēgti ierastie kontrabandas ceļi, bet Eiropā kriminālie grupējumi atlikuši plānotas slepkavības.
Tomēr noziedzīgās pasaules darboņi nesnauž un pārprofilējas, lai turpinātu gūt peļņu arī Covid-19 pandēmijas laikā. Likumsargi apgalvo, ka arvien vairāk noziegumu notiek internetā, ļaunprātīgi izmantojot vispārējo apjukumu un to, ka daudzi strādā no dzīvesvietas. Savukārt vienā no vīrusa vissmagāk skartajām valstīm – Itālijā – izskan brīdinājumi, ka mafija izmantos krīzi, lai nostiprinātu ekonomisko ietekmi.
Mazāk aplaupa un nogalina
Latīņamerikas valsts Salvadora ir bēdīgi slavena ar augsto noziedzības līmeni. Tas ir saistīts ar ielu bandu savstarpējām cīņām, kurās tiek izliets daudz asiņu. Vēl pirms dažiem gadiem tur diennaktī reģistrēja pat līdz 600 slepkavībām. Šogad martā Salvadoras policija fiksēja tikai 65 slepkavības. Salīdzinājumam – pērn tajā pašā mēnesī valstī notika gandrīz tūkstoš slepkavību.
Šāds milzīgs kritums ir saistīts gan ar bandu noslēgtajiem pamieriem, gan ar Salvadorā ieviestajiem stingrajiem pārvietošanās ierobežojumiem, lai nepieļautu koronavīrusa izplatīšanos. "Policijas resursi simtprocentīgi ir novirzīti sociālajai kontrolei, lai apkarotu epidēmiju," Salvadorā pazīstamais žurnālists Paolo Luerss sacīja izdevumam The New York Times. "Noziedzības rīcībā ir mazāk telpas, kur eksistēt."
Arī citās Latīņamerikas valstīs pēc ierobežojumu ieviešanas ir samazinājusies noziedzība. Argentīnas galvaspilsētā Buenosairesā kopš marta vidus, kad valdība aicināja iedzīvotājus palikt mājās, laupīšanu skaits ir samazinājies gandrīz par 90 procentiem. Iepriekš "tango pilsētā" dienā pastrādāja vidēji 225 laupīšanas, toties aprīļa sākumā to skaits bija samazinājies līdz trīsdesmit. Peru martā (salīdzinājumā ar februāri) noziedzība samazinājās par 84 procentiem.
Šie nav viegli laiki Meksikas narkokarteļiem. To galvenais peļņas avots ir narkotiku pārdošana ASV, taču preces nogādāšana uz kaimiņvalsti ir apgrūtināta, jo koronavīrusa pandēmijas dēļ robeža ir daļēji slēgta. Covid-19 ir paralizējusi arī aviosatiksmi, kas nozīmē, ka ASV varasiestādēm tagad ir vieglāk pārtvert lidaparātus, kas pārvadā narkotikas. Tāpat ierobežojumu dēļ Meksikas narkokarteļi no Ķīnas nevar saņemt ķīmiskās vielas, kas ir vajadzīgas dažādu sintētisko narkotiku ražošanai. Pirms pandēmijas Ķīnas Hubei province, ko uzskata par Covid-19 izcelsmes vietu, bija viena no lielākajām opioīda fentanila eksportētājām. Slēgtās robežas apgrūtina arī kokaīna piegādi no Kolumbijas. Tādēļ, lai kompensētu krīzes radītos zaudējumus, meksikāņu karteļi ir palielinājuši narkotiku cenu.
Kopš pārvietošanās un pulcēšanās ierobežojumu ieviešanas arī ASV un Eiropas lielākajās pilsētās reģistrēts mazāk noziegumu.
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 24.- 29. aprīļa numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Vecsčekists
Ass